על אודות elimoreno

מנהל שיווק באינטרנט וסלולאר, נחלא"י בדימוס ללא תשוקה של ממש לחזור ולגור בקיבוץ, אדבוקט ונונדיק לא קטן בנושאי זכויות יוצרים, וכן, כמובן משתדל להמשיך ולהיות גם סופר ופיזמונאי השירים שלי: אם תבוא-נינט מה שלא הספקתי לומר-רן דנקר ועילי בוטנר תראי עכשיו-שרון חזיז סוף העונה-ריטה ולמרות הכול-מאיה בוסקילה הספרים שלי: מלחמת הוופלות 1997 חצי ירח וכמה כוכבים לידו 2003 אישה מונית 2006

מוטלים בספק-2017

לא מעט דובר כבר על סצינת הסיום של מוטלים בספק,(ללא ספויילרים, אל דאגה), וגם על הדמיון הרב בין פיגומים עליו כתבתי לאחרונה, סרטו של מתן יאיר, לבין מוטלים בספק סרטו של אלירן אליה. האופן 10971-1המשובח בו שני הסרטים הללו מתמודדים על מה שמכונה היום קולנוע חברתי, ונקודת ההשקה המרכזית שלהם שהיא התמקדות בציר עלילה המלווה מערכת יחסים בין תלמיד למורה אכן דומה, אבל בו בעת, לזכותם של שני הבימאים הצעירים הללו יש לומר שהם בראו עולם עם חוקיות רגשית שונה מאד האחד מן השני, והדרך שלהם לספר את הסיפור שונה מאד.

אסי,(רן דנקר) הוא מורה לקולנוע המרצה עונש של עבודות שירות במקום מאסר בפועל בהנחיית חבורת צעירים בסדנת יצירה של סרטי קולנוע קטנים אשר דרכם הם מתבקשים להביע את עצמם, את חייהם ואת הדילמות המרכיבים אותם. לשחרר הגיגים, או "הגה ברבים" כלשון הנערים בסרט.

אם יש בעיה בתיאור החוזר ונשנה של מה שאוהבים לכנות כאן "הפריפריה" והעובדה שהיא מצטלמת ככר נוח מדי לקולנועים בישראל, אולי אפילו מתחנף מדי לצופה, עקב הויזואליה הפילמאית המרתקת שלה, היא לא נמצאת בסרטו של אלירן אליה, אם כבר, רצוי וכדאי לבוא אל יוצרי סרטי הבורקס של שנות השבעים בתלונות בהקשר הזה. עבור אליה, הפריפריה הכללית שאין לה שם, ולצופה לא נאמר באף שלב שהוא בדיוק היכן היא ממוקמת, היא בעיקר פריפריה רגשית.

הדור החדש של הבימאים בארץ מגלה את הצבעים העזים הנכונים והנקיים של הפרירפיה ושל החומרים הדרמטיים האדירים הגלומים בעשייה קולנועית בתוכה. כמקום שהרגש דר בה ומנחה את גיבוריה ולא תרבות של הצלחה, אלא מציאות פשוטה של קיום. זה התחיל לתפיסתי עם ביקור התזמורת של ערן קולירין, שהלך דווקא אל הכיוון הפנטסמטי של אותה ציוריות וממשיך כיום לתיאור מציאות עלובה, חסרת סיכוי ונואשת, שבה דרים גיבורי הדרמות החדשות הללו.

תחושה של מעגליות, יאוש, מחסור אמיתי באיזה שהוא קצה חוט של הבטחה לחיים אחרים שאינו נמצא בפריפריה הישראלית ובעיקר  השיכחה של החברה הישראלית וההתנכרות שלה לעובדה שרגשות, תקוות, וחלומות מתבקשים להתקיים ופועמים בעוצמה בעצם בכל מקום שהוא, ללא קשר לגיאוגרפיה, הם הרכיבים העוצמתיים של מוטלים בספק. ועוצמת אותן חלומות לא ממומשים היא זו שסוחפת את הצופה במורכבות שלה, שובה אותו מיידית ונוגעת בו בכל נים ונים באופן שקשה להישאר אדיש אליה.

מוטלים בספק נשען על אותו המתח שמייצר הקול האילם לכאורה של צעירי הפריפרייה המשתוקק לבוא לידי ביטוי בחברה הישראלית, בפרנסה, בחלומות על עתיד ועל אהבה שיש בה אחרות והתרסה, והאותנטיות שלו, שובת לב ומרגשת בכל פריים ופריים של הסרט.

גם המפגש של חבורת צעירים שחקנים ללא נסיון משחק קודם עם עולם הכוכבות הישראלית הנורמטיבי לכאורה בדמותו של דנקר מייצר ניצוצות של אותו חלום, והדיון על ההחלצות מתוך אותה השיכחה מתקיים ברמה הרפלקסיבית בסרטו של אליה ומוסיף לו רובד סאבלימינאלי מרתק.

הנואשות של גיבורי הסרט להיחלץ, להישמע, לאהוב ולהיות קיימים בכל מה שהוא מעבר לרחבת המקלט המוזנח בה הם מעבירים את סדנת הקולנוע שלהם זהה בעוצמתה למסע הרגיש של והאבוד של של גיבור הסרט אסי, בגילומו של דנקר עצמו שנמצא בדיוק בגיל הנכון בכדי להפסיק ולהיות דני הוליווד או החבר של נינט לשעבר או כל שלל הסופרלטיבים שהובילו אותו לתודעה הישראלית רק בכדי להוכיח שיש לו הרבה מאד להציע מעבר לכך. גילו ונסיון החיים שצבר במסעו במדיה הישראלית הבוגדנית במיוחד, מביא בשלות מרגשת מאד לצד העוצמה הרגשית האדירה והטוטאלית הטמונה בהופעת הביכורים של אדר חזאזי גרש המשחק למולו בתפקיד הראשי של עדן. משהו בשילוב של המלנכוליה שמביא אית דנקר אל התפקיד וזעם הנעורים הטוטאלי והנקי של אדר חזאי גרש מדליק את המסך ואת הצופה במה שנאמר בין השניים על המסך ובין מה שיושב ברקע מערכת היחסים המנטורית הנואשת הזו.

אלירן אליה מביים את הסרט ביד בוטחת ומיומנת ובמיטב המסורת של הניאוראליזים האיטלקי, בדומה מאד למתן יאיר של פיגומים, אבל לרגש ולדרמה יש אלף ואחד דרכים לצאת החוצה ולהביע את עצמכם ומכאן בעצם כבר מתחילות ומתסיימות כל ההשוואות בין שנים הסרטים המצויינים הללו.

וכן, סצינת הסיום של מוטלים בספק, היא ללא ספק אחת מן המרשימות ביותר שנראו כאן בשנים האחרונות, ובהקשר של הסרט הזה, היא פועלת על הצופה כמו הקסם השמור רק לקולנוע רגיש, טוב ומשובח: נמצאים בה כל רכיבי הסרט, מה שנאמר בו, מה שלא נאמר לכאורה, ובעיקר הכאב האמיתי וחסר הפשרות של חוסר היכולת לשנות את הבחירות של חיינו ולהשיב את הגלגל לאחור.

תיכון מקיף יהוד-חומר לימודים לכיתות במגמת הקולנוע

מגמת הקולנוע בתיכון מקיף יהוד על פי מסלול מפמ"ר דורית באלין, להלן חומר הלימודים המפורט על פי נושאי הלימוד של פיקוח הקולנוע לכיתות יא בבית הספר התיכון מקיף יהוד.

בטרם הורדת חומר הלימוד למחשב האישי חשוב מאד לעיין בהסתייגויות אלו:

  • © כל זכויות היוצרים של המקראה שמורות לאלי מורנו ו או לכותבים נוספים שלקחו חלק בכתיבתה. אנא עשו בהם שימוש הוגן במסגרת חוק זכויות יוצרים בלבד. אין להעתיק או לשכפל חלקים או קטעים של המקראה ללא קבלת רשות מפורשת מכותבי המקראה.
  • מקראת הלימודים של תיכון מקיף יהוד מיועדת לשימוש פנימי בלבד על פי המוגדר בחוק זכויות יוצריים לשימוש אקדמי דהיינו "שימוש הוגן",בשום מקרה שהוא אין לעשות במקראה זו שימוש מסחרי , ובכל שימוש בה יש לתת קרדיט לזכויות היוצרים של מחברי תוכן המקורי ולאלי מורנו עורך המקראה.
  • באם נפלה טעות בשמו של כותב חומרים במקראה, או שנעדר קרדיט על כתיבתו, יעודכן שמו ברגע שתשלח אלי הודעה בנושא.
  • כותב שאינו מעוניין בהופעתו במקראת לימודים פנימית זו יכול לעדכן אותי על מנת שיוסר ממנה.
  • כל תלמידי התיכון הלומדים במסלול מפמ"ר באלין יכולים ומוזמנים לעשות שימוש בחומרי לימוד ובמקראה זו בכפוף למגבלות אלו ולהנחיות מוריהם בתחום הפדגוגי הנלמד בתיכון בו הם לומדים.

 

להורדת מקראת הלימודים בקולנוע לכיתות י"א למחשבך האישי, לחץ/י על הלינק הבא:

המקראה השלמה לכיתות יא

להורדת מקראת הלימודים בקולנוע לכיתות י"ב למחשבך האישי, לחץ/י על הלינק הבא:

המקראה השלמה לכיתות יב

(ניתן להוריד את המקראה גם כארבעה חלקים נפרדים):

מקראה לכיתות יב הקולנוע הישראלי

מקראה לכיתות יב הקולנוע הדוקומנטרי

מקראה לכיתות יב הקולנוע הספרדי

מקראה לכיתות יב כוכבות

בברכת לימוד נעים ופורה, אלי מורנו, מחבר המקראה.