פדרו אלמודובר-24.9.1949-Pedro Almodóvar

אחד מן הבימאים הגדולים של הקולנוע התקופתי. אלמדובר על סגננו המובחן והייחודי הוא במאי בעל שם, ומכלול האוטר של יצירותיו הוא מן המרתקים בתולדות הקולנוע המודרני.

פדרו אלמודובר נולד בעיירה קטנה במחוז לה מנשיה אשר בספרד וזכה לחינוך קאתולי נוקשה.

במהלך שנות השבעים, בדמדומי שלטון האימים של פרנקו הגיע אלמודובר למדריד ומצא עבודה כטלפן בחברת הטלפון הספרדית הגדולה. מאוחר יותר סיפר בראיונות כי ציטט לשיחות ומשם שאב את הרעיונות הראשוניים ביותר לסרטיו ולדמויות האקצנטריות אותן בנה ואשר פרסמו אותו.

אלמודובר מעולם לא רכש השכלה מסודרת בקולנוע. מרביתם בתי הספר לקולנוע לא פעלו בתקופתו של פרנקו ואלמדובר ממילא לא יכל להרשות לעצמו לממן את לימודיו.

בכסף שחסך קנה מצלמה פשוטה ולאחר שכרמן מאורה כוכבת קולנוע ספרדית מוכרת שמעה על היוצר החדש והמוכשר שסרטים קצרים שעשה קנו להם שם, הסכימה להשתתף בהפקה שלו, צילם אלמדובר במשך כשנתיים סביב זמנה הפנוי של מאורה את סרטו הראשון, פפי, לוסי בום ושאר נערות החבורה. הסרט הזה, אוונגרדי ומלא תעוזה גרם למיליה האומנותי במדריד להבחין בו ומשם המשיך אלמדובר בעזרת אחיו להפיק סרטים נוספים.

במשך השנים הבאות עשה אלמדובר שורה של סרטים בספרד אשר הקנו לו שם של יוצר קולנועי בעל תעוזה. חוק התשוקה, היה סרטו הראשון של אלמדובר אשר פרץ את גבולות ספרד והפך אותו לבמאי האירופאי הבולט ביותר של תקופתו.

ההצלחה הבין לאומית לא איחרה לבוא עם שורת סרטים נוספים: נשים על סף התמוטטות עצבים, קשור אותי אהוב אותי, קיקה, הכל אודות אימא, דבר אליה ועוד.

אלמודובר נחשב היום לאחד מן הגאונים המוערכים ביותר בזירת הקולנוע העולמי. סרטיו היחודיים זוכים להפצה ולהצלחה גדולה בעולם כולו. אלמדובר נחשב לבמאי של שחקנים. הוא עובד לרוב עם קבוצת שחקנים קבועה כאשר בכל כמה שנים הוא מחליף את השחקנית הראשית שלו. על רקע זה פרצה אחת המריבות המתוקשרות ביותר בקולנוע הספרדי, כאשרכרמן מאורה לה הוא חייב את פריצתו הראשונית הוחלפה כעבר כמה שנים בויקטוריה אבריל. מאורה, לא החליפה מילה עם אלמדובר במשך כחמש עשרה שנים והפיוס הגדול ביניהם התרחש על רקע הפקת הסרט לחזור.

אלמודובר מתעקש על חופש אומנותי מוחלט, ולא נענה להצעות מאולפנים גדולים בהוליווד. הוא מפיק את כל סרטיו ביחד עם אחיו בחברת הפקות שהקימו כבר בתחילת הדרך.

תגובה אחת על הפוסט “פדרו אלמודובר-24.9.1949-Pedro Almodóvar

  1. פינגבאק: העולם מצחיק-2012 | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>