אובססיה-2008

הגם שאובססיה, סרטו של אוהד מילשטיין אינו חף מפגמים של ממש ושם דגש יתר על הצורניות והאסטתיקה של גיבוריו, הרי שלמרות כל זאת הוא מציע הצצה מרתקת אל תוך נבכי אחת מן הבעיות הפסיכולוגיות המורכבות והעצובות ביותר של נפש האדם: אובססיה או התנהגות כפייתית.

רבים מן האנשים אשר הלוקים בהתנהגות אובססיבית נמצאים במצוקה נפשית כה גדולה, ובכאוס רגשי עמוק כל כך, שהדרך היחידה שלהם להתמודד עם הבילבול הגדול והבלתי נתפס הזה, היא להשליט סדר קיצוני של ממש בעולמם החיצוני.

תשומת הלב לפרטים או בחירה מודעת בהתמכרות מזיקה, בתוך קיום כאוטי היא בעייתן של כל הדמויות ומילשטיין עשה עבודה טובה בבחירתם של האנשים המאכלסים את סרטו.

נערה המכורה לפורנוגרפיה קשה, תלמיד ישיבה שאינו מצליח לעבור את הפרק התלמודי שלו ונשים המכורות לסדר קיצוני על פי צבעים או לנטילת תרופות מכל צבע ומין. כל אלו הם רק חלק מרשימת הדמויות העצובות המאכלסות את הסרט.

בעוד שאצל אנשים עם בעיות נפשיות פעמים רבות סימני ההתמוטטות יכולים להיות ברורים יותר, הרי שאצל אנשים הסובלים מבעיות כפייתיות ואובססיה הטריק הוא לנסות ולהבחין במצב הנפשי הקשה מבעד לענן של מסיכות שהם מציבים לעולם. ומילשטיין עושה עבודה טובה גם אם הוא בוחר במודע שלא לרדת לשורש הבעיה ונותן לכם לשפוט בעצמכם את המקור להתנהגות הביזארית של גיבוריו.

אובססיה הוקרן לראשונה בפסטיבל דוק אביב 2008 וזכה לשבחים רבים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>