כאריות לכבשים-2006-Lions for Lambs

כאריות לכבשים שייך לגל של סרטים אמריקאים מעולים העושים סוג של חשבון נפש בעניין ההתערבות הצבאית האמריקאית מעבר לים של השנים האחרונות. בעמק האלה, היה הראשון שבהם וכאריות לכבשים השונה ממנו מאד מצטרף גם הוא לדיון הזה.

רוברט רדפורד שהיה אחד מכוכבי הקולנוע הגדולים של כל הזמנים הפך כבר לפני כמה עשורים, בדומה לעמיתו קלינט איסטווד לאחד מן הבימאים המצויינים של הקולנוע האמריקאי וכאריות לכבשים הוא יצירה שמתעלמת באופן מופגן מן הקהל הנורמטיבי של צופי הקולנוע ומבקשת לקיים דיון של ממש, בסוגיית הקולוניאליזים האמריקאי והערכיות הבעייתית שלה.

כאריות לכבשים הוא דיון רציני ועמוק בהתפוררות הערכית של החברה האמריקאית ומעל לכל נדמה שהוא שייך לסוג של סרטים שהיה פופולארי מאד בשנות השבעים בקולנוע האמריקאי, עידן שבו פוליטיקה וקולנוע הלכו יד ביד. רשת שידור, שלושת ימי הקונדור ועוד.

התסריט של כאריות לכבשים עמוס מאד, חריף מאד, מדוייק ומרתק. הוא מציע את אחד הדיונים האינטילגנטיים ביותר שתראו על המסך לאחרונה, בו אמריקה מתחשבנת עם הנזקים הנגרמים לה עקב רצונה לנווט את הפוליטיקה העולמית. ככזה, הוא קולנוע יחודי ואף מופתי.

רדפורד מנווט את הסרט ביד בימוי בוטחת ומלאת ניסיון. מכובדות ההפקה, הביאה אליה גם את מריל סטריפ וגם את טום קרוז ויצרה ביחד עם רוברט רדפורד עצמו אנסבל מרשים ועוצמתי של שחקנים. הסרט, למרות עומס הדיאלוגים שלו קולח ומסקרן מתחילתו ועד סופו ומציע חווית צפיה אינטילגנטית, למי שסרטים מהז'אנר הפוליטי חסרו לו בשנים האחרונות.

רצינותו של הסרט, היתה גם בעוכריו, והעימות שהוא מביא עם נושא שנוי כל כך במחלוקת בחברה האמריקאית של היום לא סייע להפוך אותו לפופולארי יותר. כישלונו של הסרט בקופות, היה כרוניקה של רצינות ידועה מראש.

2 תגובות על הפוסט “כאריות לכבשים-2006-Lions for Lambs

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>