הבורגנים-2000

לזמן בו נוצרה, עם התבססותו של המעמד הבורגני בארץ והתפתחות תרבות השפע, בעיקר במחוז התל אביבי של המדינה, הבורגנים, היתה ההברקה הטלוויזיונית הגדולה ביותר של זמנה.

קורותיהם של חבורת תל אביבים ה"מחפשת" את עצמה, פשוטו כמשמעו היוו את הכר הדרמטי של הסידרה המצויינת הזו, שזכתה לכמה עונות בזו אחר זו.

נדמה כי מעל לכל, הבורגנים סימנה סיום של תקופה והתחלה בו במקביל. הסידרה עלתה לאוויר בעיצומו של המיתון הכלכלי הגדול ביותר שידעה ישראל מעולם בשנת 2000 והיה משהו מעט מבלבל ואף מעצים באופן הכל כך מדוייק בו תפסה הסידרה את האופי של דמויות רבות כל כך בחברה הישראלית, שההתחבטויות שלהן, נראו לפתע קטנוניות על רקע מציאות כלכלית קשה.

אם יש בועה חברתית, היא מתקיימת ללא ספק בתל אביב, והסידרה הזו, עסקה באופן יצוג החיים בתל אביב והחיפוש אחר משמעות של שכבה נכבדת של האוכלוסיה בה, ועשתה זאת ללא דופי ובכנות כובשת.

סיפורי אהבה מלוכלכים, בינוניות, חוסר השגיות וצביעות איכלסו כל אחת ואחת מן הדמויות. הבורגנים הציע סוג של ישירות שלא איכלס עד הגעתה את מסך הטלוויזיה בדרמות ישראליות והיא עשתה זאת ללא משוא פנים. האווירה הדקדנטית שבה פעלו דמויותיה היתה מן המרתקות שראתה הטלוויזיה בארץ מעולם.

שתי העונות הראשונות של הסידרה אשר לוו בחידוש לשירו של יענקלה רוטבליט,"דרכנו", היו אחת מחוויות הצפיה המשובחות ביותר של אותן שנים.

העונה השלישית והאחרונה הבריחה את הסידרה אל מחוץ לקונצנזוס של ערוץ 2, אל מחוזות הלווין, הפקתה התעכבה במידה ורבה ולוותה בבעיות שהעיבו על עלייתה של הסידרה. לכשעלתה, האכזבה היתה גדולה, הבורגנים נפלה קורבן להצלחה של עצמה במובן שהדמויות אותן הציעה, היו כל כך מדוייקות, כל כך נבובות, שקשה היה פשוט לפתח תסריטים נוספים שיוסיפו על הקיים ויש גבול לכמות העניין שדמויות שכאלו יכולות לייצר אצל הצופים. העונה האחרונה של הסידרה שודרה בשקט יחסי וגוועה לאיטה.

כך או כך, הבורגנים היתה נדבך וציון דרך טלוויזיוני אדיר בישירות שלה, בנועזות, בדמויות שאיכלסו אותה ובעיקר בתסריטים המופרכים והמקסימים שהצליחו, לפחות בהתחלה, להמם את הצופים שוב ושוב.

צוות השחקנים של הבורגנים הורכב רובו ככולו מבוגרי החמישיה הקאמרית והתחושה היתה שהסידרה היוותה את השלוחה הדרמטית של זו האחרונה.

 

תגובה אחת על הפוסט “הבורגנים-2000

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>