על חבל דק-1980

סרטה השני של מיכל בת אדם העמיד במרכזו נושא לא פשוט ולא פופולארי במיוחד: מחלות נפש. במרכז הסרט מערכת יחסים בין אם, גילה אלמגור לבתה, אשר הקשר בינהם עבות אך מתקשה לשרוד את מצבי הרוח ההפכפכים של האם הלוקה בנפשה.

בת אדם, התמודדה עם הנושא באומץ רב, גם מן הבחינה הקולנועית שכן מרבית הסצינות בסרט הזה מתרחשות בתוך מקומות התרחשויות צר במיוחד, חדרה של האם.

האם, מאבדת את זהותה, את דעתה ולמעשה את הקשר עם בתה שלמרות האהבה הגדולה הנמצאת בו אינו יכול לעולם, לדעות הקדומות המקיפות אותו ולתפיסה החברתית המנדה את הלוקה בנפשו.

זהו סרט קטן מאד, אישי מאד ולירי במיטב הסגנון של הקולנוע האירופאי וקשה שלא לאהוב את הישירות שבו ואת הזעקה האמיתית הבוקעת מתוכו.

גילה אלמגור עושה כאן את אחד מן התפקידים הראשונים הבולטים שלה ואולי גם הטובים ביותר. לדעת רבים דמותה של האם המעוררת שנים מאוחר יותר בקיץ של אביה הוא פיתוח של דמות האם בסרט הזה, וחדי העיין שבכם יבחינו בזהות הרבה שבין התפקידים.

הסרט זכה לחיבוק רחב מן הביקורת אך הקהל לא אימץ אותו בהמוניו, תגובה שתהיה אופיינית למרבית סרטיה של מיכל בת אדם גם בסרטיה המאוחרים יותר.

כך או כך, בת אדם הצליחה לקבע את עצמה כיוצרת אישית, נועזת ויחודית בעידן שנשים מעטות מאד פעלו בו כיוצרות עצמאיות היוזמות ונוקטות עמדה של ממש בעשייה הקולנועית שלהן.

 

4 תגובות על הפוסט “על חבל דק-1980

  1. פינגבאק: מיכל בת אדם -1945 | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

  2. פינגבאק: גילה אלמגור-1939 | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>