סוף העולם שמאלה-2004-Turn Left at the End of the World

סוף העולם שמאלהזכה להצלחה אדירה והיה הסרט הישראלי המצליח ביותר לשנה בה יצא.

נדמה כי סרטו של אבי נשר ידע לחבב את עצמו על קהל הצופים על ידי שהחיל את כל הנדרש להם והפך את עצמו בתוך זמן קצר לסרט קאלטי ממנו מצוטטים שורות והדמויות בו התחבבו על כולם.

סיפור החברות של נערה ממוצא הודי לבין נערה ממוצא מרוקאי בעיירת קטנה ושכוחת אל כולל את כל מרכיבי הישראליות כפי שנשר רואה אותה בסרטיו: הרבה דמויות מצחיקות, המון חוצפה, סיפור מסגרת טוב ומהודק מחוזק בליהוק מעולה של בכירי הקומיקאים והשחקנים בארץ וכמובן, סצינות עירום מסורתיות של אחת או יותר מכוכבות הסרט.

סוף העולם שמאלה הוא סרט יעיל בז'אנר בו הוא פועל. מלודרמה עטופת קטעי הומור שנונים יותר או פחות ותיאור מציאות שגם אם היא אוטופית הרי שהיא נוגעת באקורד נכון. נשר הוא קולנוען מנוסה וככזה הוא יודע מהם המרכיבים הדרושים להצלחה.

למרות הצלחתו המרשימה מאד, קשה לומר שסוף העולם שמאלה מביא עימו בשורה כלשהיא. עיירת העולים הנמצאת באמצע שום מקום, נדמית יותר ויותר כדימוי אסקפיסטי למדי של מציאות העלייה בארץ בשנות השישים וקשורה יותר לחזון סקסי אותו מבקש הבמאי לייצר ופחות לדימוי שיש לו אחיזה במציאות.

אין שום דבר מיני, מושך או מרתק לא בירוחם, נתיבות אופקים או דומיהן. לא בטוח שנשר מתיימר לייצר אוטנתטיות בסרטו אלא פשוט מעדיף לפעול בתוך העיירה הדמיונית שלו באופן שנוח לו.

אחת ההברקות של הסרט הזה היא הליהוק המושקע. נדמה שאין קומיקאי בעל שיעור מידה שאינו נמצא בסרט הזה. החל במריאנו אידלמן, רותם אבוהב, ישראל קטורזה ועוד רבים אחרים וטובים. בעוד שהסרט היווה את נקודת הפריצה הן של נטע גרטי והן של לירז צ'רחי, הרי שהופעת המשחק המרשימה ביותר שלו שייכת לרובי פורת שובל.

התוצאה, ובזאת אין ספק, התחבבה מאד על קהל הצופים בארץ. גם השערוריה שליוותה את צאתו של הסרט לגבי הסכסוך המשפטי המתוקשר בין רובי פורת שובל לבין אבי נשר לגבי זכויות היוצרים של התסריט והסרט עצמו לא פגעה בהצלחתו הרבה.

 

2 תגובות על הפוסט “סוף העולם שמאלה-2004-Turn Left at the End of the World

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>