בובה-1987

דעיכתו הסופית של ז'אנר סרטי הבורקס עם כניסתם של שנות השמונים, מצאה את זאב רווח, אחד השחקנים המוכשרים ביותר הפעילים כאן, ואחד מגדולי כוכבי הז'אנר במאבק מתמיד להוכיח את יכולותיו בשוק קולנועי משתנה.

בובה, הוא הפרוייקט האישי ביותר של רווח עד לכתיבת שורות אלו. הסרט בנוי על מנת להמחיש ולהציג את יכולותיו של השחקן המוכשר הזה.

את הבחירה של רווח למקם את קו העלילה היפה אי שם בדרום הארץ, יחקו שנים רבות לאחר מכן בימאים רבים. רווח תפס את העוצמות שהמרחבים השוממים יכולים להציע לו להעצמת הדרמה הגדולה בסיפור הקטן שטווה על פצוע הלם קרב החוזר לחיים של ממש, בעזרתה של בחורה בעלות חלומות על תהילה בגילומה של חני נחמיאס, הבורחת מן הבית ומגיע עד אליו ונשארת.

רווח, הנתפס על ידי רבים כשחקן קומי בלבד, הוא גם שחקן דרמטי מוכשר ביותר וכאשר לא הוצעו לו תפקידים כאלו, הוא עשה את הדבר המובן מאליו ופשוט כתב לעצמו תפקיד זה.
רק על כך, נדמה שהוא ראוי להערכה ואין ספק שהקדים את זמנו.

מעבר לכך, בהתייחס לתקופה בה נוצר, הסרט היה יוצא דופן. הגם שהיה מדובר בדרמה עם חומרים קשים לעיכול שלא נהגו לעסוק בהם בקולנוע הישראלי, הרי שהסרט עשה זאת בהצלחה רבה. הסיפור בנוי היטב, מבויים ביד עדינה על ידי רווח שצבר ניסיון אדיר מהופעותיו הקולנועיות, והוא מצליח לעמוד במשימה הכפולה של לייצר סרט טוב ויעיל ובו בעת לתת את אחת מהופעות המשחק המרשימות ביותר שלו לאורך קריירה ארוכה במיוחד.

אווירת המדבר והדמויות האובדות בתוכו רגשית, הסתערה על כל החושים של הצופה והיממה אותו. החום האנושי שיוצר משחקו הרגיש של רווח יצרו הופעה חד פעמית ומרגשת במיוחד.

למרות שהסרט זכה לסופרלטיבים מפתיעים על ידי הביקורת, שמעולם לא פינקה את רווח, עת יצא לאקרנים, לא היה הצלחה מסחרית מסחררת. הקהל, כך נדמה, התקשה לעכל את הדמות המורכבת והכאוטית שיצר רווח והעדיף אותו בתפקידים קומיים בלבד.

רווח לא חזר על הניסיון האמיץ הזה פעם נוספת. הוא המשיך בקריירה הארוכה שלו, תוך שהוא פונה לתיאטרון המסחרי בו רשם לעצמו הצלחה גדולה בקומדיות אשר נשענו על הדימוי המצליח שלו מהופעותיו הקומיות בסרטי הבורקס

2 תגובות על הפוסט “בובה-1987

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>