אור-2004

סרטה של הבימאית הצעירה קרן ידעיהקיבל שבחים רבים עם צאתו לאקרנים ואף זכה להכרה מסויימת בצרפת.

במרכז הסרט עומדת מערכת יחסים בין אם העוסקת בזנות בגילומה של רונית אלקבץ לבין ביתה, בגילומה של דאנה איבגי, אשר מנסה בכל כוחותיה לחלץ את אימה מן המעגל אליו נקלעו חייה תוך שהיא הופכת אט אט לקורבן בעצמה.

יש מעט מאד סרטים ישראלים בהם תקבלו מבט נוקב חד ואמיתי כל כך על העיסוק בזנות, ונדמה ש"אור" הוא האמיץ שבהם.

למרות זאת, הסרט שהופק בתקציב נמוך, קשה מאד לצפייה. נדמה שידעיה עושה בחירה מאד מודעת שלא ליפייף את הנושא שבו היא עוסקת: המקום בו כבודו של אדם נלקח ממנו לעיתים כנגד רצונו והמעגליות הקשה שחיי הזנות מציעים.

"אור" הוא סרט אמיץ במיוחד, אך המסר, הבוטות והאקספרסיביות שלו מקשים על הצפיה. ידעיה שהבחירה שעשתה שלא ליפייף את מושאי התייחסות שלה מצליחה לייצר מוצר אפקטיבי ונוקב מאד מבחינה חברתית אך קשה מאד לאהוב את הסרט הקשה הזה שיש בו מעט מאד חמלה ואין בו בעצם אפילו פינה אחת של אקספיזים.

הבחירה של רונית אלקבץ, הדיווה הגדולה של הקולנוע הישראלי, בתפקיד הזה, תמוהה מעט. אולי הרצון להראות שאין גבולות למקומות שאליהם היא מוכנה לקחת את אומנותה. דאנה איבגי לעומתה, ביקשה אולי להיתפס כשחקנית צעירה העושה את המעבר מנערה לאישה ולקחה על עצמה את אחד מן התפקידים הראשיים ביותר שהוצעו כאן בשנים האחרונות לשחקניות על המסך. שתיהן צולחות אותו בהצלחה רבה והדיאלוג של הבת הנכרכת אחר האם וחוזר חלילה שהן מייצרות, מרגש ונוגע ללב.

אין ב"אור", אפילו לא נקודת אור אחת. הוא חשוך, אפל, גיבוריו עלובים ומציאות חייהן עלובה עוד יותר. נדמה שידעיה שכחה שהמדיום שהיא עוסקת בו צריך להציע אפשרות לאסקפיזים, לפחות עבור הצופים.

חווית הצפיה בסרט הזה, גם אם אתם מסוגלים להעריך את כוונת הבימאית תותיר אתכם מותשים ומתקשים לעכל את המסר הקשה שלו וסביר להניח אף שבמשך זמן מה אף ירדפו אתכם חלק מן הדימויים שתראו בו.

עבור אחדים סרטה של קרן ידעיה הוא קולנוע משובח במיוחד, אבל נדמה שהצופה הישראלי התקשה לקבל את המנות הגדושות מדי של סבל ושל זוהמה אנושית במינון גדול כל כך שלא איפשר לו אפילו לא הפוגה קטנה אחת.

 

3 תגובות על הפוסט “אור-2004

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>