חתונה מאוחרת-2001

חתונה מאוחרת של דובר קוסאשווילי היה הלהיט הגדול ביותר באקרנים בשנה בה יצא לאקרנים והימם את הצופים הישראלים בסוג של כנות וברוטאליות בו זמנית אשר לא נראתה עד כה על המסך הישראלי.

סיפורו של רווק גרוזיני המתמהמה להתחתן תוך כדי שהוא נקרע בין אהבתו לגרושה עם ילדה ממוצא מרוקאי לבין רצון משפחתו שישא לאישה צעירה ממוצא גרוזיני ההולמת את מעמדו ואשר מוגדרת כמתאימה יותר הוא משל עוצמתי על חלומות גנוזים ועל החמצות חיים, אשר כולן נובעות מתוך הצורך של היחיד להתחשב על סביבתו.

הסרט, שהוא פיתוח של סרט קצר של דובר קוסאשווילי אותו יצר במסגרת לימודיו באוניברסיטת תל אביב "עם חוקים", בו כיכב אלון אבוטבול הפך שנים אחר כך בידיו של קוסאשווילי לסרט ארוך תחת השם חתונה מאוחרת. אלון אבוטבול הוחלף בליאור אשכנזי, אשר ככל הנראה התאים יותר מבחינת גילו הצעיר יותר לשחק את התפקיד בגירסה הארוכה של הסרט, מה שגרם לאחד הסיכסוכים היותר מתוקשרים בעולם הקולנוע הישראלי בין במאי לשחקן.

כך או כך, הליהוק של ליאור אשכנזי בתפקיד הרווק המתבגר הנכנע לרצון משפחתו היה הברקה אחת בשורה של הברקות רבות שהנפיק הסרט הזה כדוגמאת מוני מושונוב בתפקיד שלם אותו ביצע בגרוזינית באופן פונטי וככלל, נדמה היה שרמת האותנטיות של הסרט הזה והתעוזה שלו סחפו את הצופה הישראלי וסיחררו את חושיו שכן עד להופעתו של הסרט הזה, לא היה סרט "אתני" שטרח לעשות את המאמץ הזה.

שרביט הבימוי של קוסאשווילי בסרט הזה בעיקר מלאה בכנות וניכר שהוא מתמודד עם נושא הקרוב מאד לליבו, מה שככל הנראה סייע להצלחתו של המוצר הסופי.

הסרט היה ונותר חזק מאד ביכולת שלו לתאר את הויתור שעושה היחיד פעמים רבות כנגד רצונו אל מול מה שמוגדר כבחירה מגדרית עדיפה מבחינת מוצא ורצונות הסביבה.

תיאור המציאות של העדה הגרוזינית, קו בו המשיך קוסאשווילי גם בסרטו הבא "חתונה מאוחרת", שבה את הצופים בעיקר מבחינת הישירות הרגשית שבו וחוסר העמדת הפנים שניכרה ממנו.

עבור שחקני הסרט הראשיים, מוני מושנוב, ליאור אשכנזי ורונית אלקבץ, היווה הסרט נקודת שינוי אמיתית בקריירות מוערכות ממילא שנדמה היה שנסקו עוד יותר מאז הסרט.

2 תגובות על הפוסט “חתונה מאוחרת-2001

  1. פינגבאק: רונית אלקבץ | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

  2. פינגבאק: ליאור אשכנזי | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>