מבצע יונתן-1977

השנים שחלפו גם אם הם מציגים לעיתים את הסרט באור נלעג, לא לוקחים ממנו את החן הציוני ונדמה שרק מוסיפים למעמדו הקאלטי ההכרחי. מבצע יונתן עם אסי דיין ויהורם גאון נטולי כרס ויפי בלורית ותואר היה ונשאר אחד הסרטים הישראלים הסוחפים ביותר שנעשו כאן, גם אם לא אחד הטובים שבהם. חובה מענגת של ממש.

קשה שלא לבכות בכל פעם מחדש כאשר דמותו של יוני נתניהו, אולי חלל המלחמה המפורסם ביותר במדינת ישראל מעולם, בכיכובו של יהורם גאון נופחת את נשמתה בסיומו של מבצע אנטבה.

מדינה שלמה עקבה בחרדה אחר גורלם של הישראלים החטופים בטיסת אייר פרנס שנפלו לידיו האכזריות של אידי אמין וזהו אולי אחד מאחרוני סיפורי הגבורה ההירואים המתוקשרים ביותר שבהם מדינה שלמה דמתה לאיש אחד באופן בה התאחדה סביב גורלה וגורל יהודיה ואזרחיה בתפוצות.

כמה פאתוס שיש בשורת מעל? במבצע יונתן תמצאו אפילו יותר, אבל עדין, הוא כמו סטייק מעושן היטב, עושה את העבודה למרות הזמן, הגיל ובעיקר העובדה ששני כוכביו הראשיים (יהורם גאון ואסי דיין), נראים היום כצל חיוור של האחלה גברים שהם היו בזמן צילומי הסרט. גם הם, כמו המדינה, ראו פעם ימים טובים יותר.

אפשר לומר על מנחם גולן מה שרוצים, שהסרט לינארי, פשטני וסובל מעודף פאתוס, גולן בימים הטובים ניחן באינסטינקטים בלתי רגילים שהביאו אותו לחוש את הקהל הישראלי ולהביא אותו אל הקולנועים בהמוניים. כן, גם מועמדות לאוסקר על הסרט הזר הטוב ביותר היתה לסרט הזה וככלל, הוא פשוט מאד, יעיל מאד, מותח דיו למרות שהסוף ידוע מראש והוא עושה את העבודה כשהוא פורט על כל נים ונים ציוני.

מבצע יונתן היה אחד הלהיטים הגדולים ביותר בקולנוע הישראלי ובצדק, כל פריים בו הוא קולנוע מעשי, תכליתי גורף ומושך. ובשנות השבעים הוא היה נראה בדיוק כמו סרט הפעולה ההוליוודי האחרון שזה עתה הגיח לאקרנים ולא פחות טוב ממנו.

השנים לא עשו חסד, לא רק לגיבורים הראשים, גם לא לעילגות החטיפה, לשדה התעופה המאולתר מהקרטון ולעוד דקויות שוליות כאלו ואחרות. עדין, לגדול בישראל של שנות השבעים ולא לראות ולאהוב את מבצע יונתן זה היה עניין של חטא ממשי.

קולנוע ישראלי הוא לפעמים, אחרי הכול באמת עניין של ציונות פרופר. אם זה נראה לנו או לא.
העיקר שכולם חזרו הביתה בשלום כמו שאימא שלי תמיד אומרת

6 תגובות על הפוסט “מבצע יונתן-1977

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>