אזרח אמריקאי-1992

סרטו הקטן והנוגע ללב שלאיתן גריןמצייר מציאות מעניינת על רקע יחודי של הגעת שחקן רכש אמריקאי לקבוצת כדורסל מקומית בעיר קטנה.

מערכת היחסים המתפתחת בין השחקן, לאחד מן האוהדים השרופים של הקבוצה, [שהוא גם עיתונאי האחראי על סיקור פעילותה של הקבוצה] הם אלו העומדים במרכז ליבו של הסרט.

הפער בין תפיסת המציאות של האוהד, המאדיר את השחקן ומתרגש מנוכחותו לבין השחקן שזו לו תחנה אחרונה בקריירה מקצועית מקרטעת הם לב ליבו הדרמטי של הסרט הקטן והיפה הזה.

יש בכוכבי הספורט משהו שהוא ראוי להערצה, ויש בתהילתם משהו שמסמם את האוהדים הפשוטים. גרין קולע יפה לתיאור המציאות הזו ונותן סיפור יפה ופשוט של אנדרדוגים משני צידי המתרס שהשוני המרכזי בינהם הוא בעיקר איך שהם תופסים את מציאות חייהם שלהם ושל האחד את השני. מתוך הפער הדרמטי הזה, והתיאור הרגיש שלו נובע העניין בסרט הזה.

לפעמים לכישלון אין סיבות ברורות, כך במקרה של שחקן כדורסל שזו לו סוף הקריירה במדינה רחוקה בליגה שולית ובאופן מעניין גם של גיא גרנר, שחקן עם נתוני פתיחה מרשימים בסרט קטן במדינה רחוקה שקוראים לה ישראל ולא הוליווד.

מי שמצליח להינות מהרבדים הרגשיים המורכבים של מערכת היחסים בין המעריץ לשחקן הכדורסל הבודד ימצא אותו עשוי היטב ועומד במבחן הזמן. אוהדי הספורט שאליהם כוון אולי הסרט לא מצאו בו עניין והצביעו ברגלים. הסרט לא הצליח בארץ מבחינה מסחרית באופן משמעותי ולא הפך לסרט פולחן עבור אוהדי הספורט כפי שיכול אולי היה להיות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>