ארץ קשוחה-2007-No Country for Old Men

מאכזב, למרות הבאז הגדול שהיה סביב הסרט,
נדמה שהתוצאה היא שגרתית באופן שמעלה שאלה להיכן בדיוק נעלמו היכולות של האחים כהן לרגש וליצור סיפור קולנועי שבתוכו ניתן להזדהות עם הגיבורים ולמצוא נקודת אור אחת קטנה, ככל שתהיה.

מטריד. זו המילה הטובה ביותר העולה מצפייה בסרטם של האחים כהן "ארץ קשוחה". הנופים מטרידים, עליבותם של הגיבורים במרחבים השוממים הללו של ארצות הברית שהיא לא ניו יורק, השממה המדברית שעל גבול מקסיקו. נסיבות העלילה ובעיקר הופעתו החיצונית של חוואיר ברדם גיבור הסרט והתסרוקת הבלתי נשכחת שלו ונתיב הדם שהוא משאיר בכל מקום- גם הוא מטריד. מטריד מאד אפילו.

האחים כהן מצטיינים ביכולותיהם להמציא עלילות נוקבות דם בתוך מציאות אמריקאית לא עירונית, דוגמת הסרט המבריק "פארגו". הם שותלים אנושיות ומציפים את המסך בדמויות קטנות לכאורה המתגלות במלוא עוצמתן ויכולתן להתגבר על משברים. זה אולי אחד מסימני הזיהוי המוכרים ביותר של יצירתם והקסם שלה.

נדמה שב"ארץ קשוחה" משהו התפספס, התמהיל קיים. הגעתו של רוצח שכיר לשממה רדופת קשיים ונתיב ההרס שהוא זורע בכל מקום בו הוא מבקר בדרכו להשגת מטמון שהושאר אחרי עיסקת סמים גדולה במקום, זכה לשבחים רבים והמתכון המשלב בין נוף חקלאי לא עירוני שכוח אל בין דמויות טובות לב וחסרות אונים לכאורה נמצא גם כאן.

אלא שהפעם, משהו מתפספס, הסרט הזה מטריד, מטריד במושלמות העיצובית שלו, בניצחון המוחלט והאבסולוטי שבתוכו והוא בעיקר מדכא. נדמה שהוא מציג חיזיון אפוקליפטי של רוע שחילחל אל תוך חיינו וגם אם זה בדיוק המסר שאותו הוא מבקש להעביר, הרי ששכח לבדר את צופיו תוך כדי והוא מזרה אימה כמעט בכל פריים ופריים שלו.

יש בסרט מוטיבים שמזכירים [כן, גם הם באופן מטריד] שימושים שעושה טרנטינו באלימות, וגם הם, בסופו של דבר נדמי שחוקים מאי פעם.

מאכזב, למרות הבאז הגדול שהיה סביב הסרט, נדמה שהתוצאה היא שגרתית באופן שמעלה שאלה להיכן בדיוק נעלמו היכולות של האחים כהן לרגש וליצור סיפור קולנועי שבתוכו ניתן להזדהות עם הגיבורים ולמצוא נקודת אור אחת קטנה, ככל שתהיה.

2 תגובות על הפוסט “ארץ קשוחה-2007-No Country for Old Men

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>