מה עובר על גילברט גרייפ-1993-What's Eating Gilbert Grape

אביו של גילברט "נתלה ליבוש" (תלה את עצמו) במרתף הבית לפני 17 שנה, אחיו הגדול של גילברט, לארי, עזב את הבית לטובת לימודיו וכמו שגילברט מתאר זאת – הצליח לברוח.

ג'וני דפ הוא גיבור הסרט גילברט גרייפ, בחור מן השורה , אשר מתגורר בעיירה שכוחת האל- אנדורה , כבר בתחילת הסרט אומר גילברט שלתאר את אנדורה זה כמו לרקוד ללא מוסיקה . אביו של גילברט "נתלה ליבוש" (תלה את עצמו) במרתף הבית לפני 17 שנה, אחיו הגדול של גילברט, לארי, עזב את הבית לטובת לימודיו וכמו שגילברט מתאר זאת – הצליח לברוח. מה שהשאיר את גילברט להתמודד עם הבעיות המשפחתיות , גילברט אחראי על אחיו האוטיסט ארני (לאונרדו דיקפריו בתקופה הפרה-טיטאניקית) אשר מצריך טיפול תמידי ומעקב צמוד , מפני שאם עוזבים אותו ולו לרגע הוא ישר רץ ומטפס על מגדל המים של העיירה ולא זוכר איך לרדת ממנו. הרופאים אמרו שארני יחיה עד גיל 10 אבל ארני מגיע כבר לגיל 18 ועומדים לעשות לו מסיבה גדולה.
לגילברט יש בעיה גדולה (פשוטו כמשמעו) נוספת, אימו כבדת המשקל באופן יוצא דופן אשר לא יצאה מן הבית במשך 7 שנים ומבלה את ימיה ולילותיה על הספה בצפייה בטלוויזיה , גילברט נעזר באחיותיו : הגדולה איימי –שנהגה לנהל קפיטרייה עד שהיא נשרפה (וסצינת בישול שלה מסבירה גם למה היא נשרפה) והקטנה הלן- אשר לא מזמן הורידו לה את הגשר מהשיניים וכל הזמן בוהה בפיה במראה.
לגילברט וארני יש מין טקס שנתי – הם נוהגים לצפות בכל המטיילים העוברים דרך העיירה עם הקראוואנים הכסופים הנוצצים ממרחקים , ארני במיוחד אוהב לרדוף אחריהם ולברכם לשלום.
אחד מהקרוואנים השייך לבחורה בשם בקי (ג'ולייט לואיס החמודה בתספורת קצרה ושובבה) וסבתה
מתקלקל והן נשארות לזמן מה בעיירה. ובין גילברט ובקי המבינה לליבו מתפתח רומן קצר. גילברט גם מחבל בקראוון שלהן במתכוון כדי לזכות בעוד כמה ימים של אושר לצד בקי.
גילברט עובד בחנות המכולת של מר למסון , שנמצא בתחרות עם סופרמרקט ענק וחדש –food land
שם כל האנשים קונים בגלל שיש שם מיכל גדול עם סרטנים .
לפני הגעתה של בקי לעיירה , מנהל גילברט רומן עם בטי קארוור , עקרת בית משועממת אשר מבקשת ממנו כל הזמן להביא לה משלוחים הביתה כדי שתוכל לפלרטט איתו בעוד שבעלה סוכן הביטוח במשרד. גילברט מפחד ממנו , מפני שהוא יודע על הפגישות הסודיות בינהם ומבקש ממנו בכל הזדמנות לקפוץ למשרדו לדבר על ביטוח חיים.
לגילברט יש שני חברים טובים טאקר- שיפוצניק שמסייע לגילברט בחיזוק יסודות הבית אשר הולך ומתמוטט בכל רגע מתחת לרגליה של אימו השמנה . ושלימים יעבד גם בחנות ה "בורגר בארן" המגיעה לאנדורה.
ובובי אשר עובד בחברת הקבורה של אביו ומדבר כל הזמן על מתים ועל ארונות קבורה.
אפשר לראות בשיחות שלהם איך גילברט נראה מרוחק ומנותק כמבקש להיות במקום אחר, את דעתו מסיחה בקי- אשר מטיילת ברחבי היבשת והוא מוצא בבילוי איתה, מפלט מן המציאות המשעממת והעגומה בה הוא נמצא.
הסרט מבוסס על ספר בעל אותה כותרת , של הסופר פיטר הדג'ס .בספר דרך אגב איימי היא שמנה, בקי היא בת 15 , ולארני חסרה עין, ובכלל העלילה בתכליתה הייתה אמורה להתמקד ביחסיהם של גילברט ובקי, אך בזכות משחקם המרשים של לאונרדו ושל דארלין קאטס אשר משחקת את האמא החליט הדג'ס להפוך את כל משפחת גרייפ לנושא של הסרט.
דארלין קאטס התגלתה לראשונה בתוכנית טוק שואו , והופיעה שם בהקשר ל"אנשים השמנים מדי מלעזוב את הבית" כאשר פיטר הדג'ס ראה את התוכנית הוא הקליט אותה והראה אותה לבימאי הסרט
– הבימאי הסקנדינבי לס הלסטרום , אשר מתמחה בבימוי סרטים על משפחה ומשהו בה מצא חן בעיני הלסטרום, שהחליט ללהק אותה לסרט, וכאשר ראה את משחקה הוסיף לה עוד סצנות .
לתפקיד ארני האוטיסט התלבט הלסטרום אם ללהק את לאונרדו דה קפריו כייון שחשש שהמראה הטוב שלו יסיח את דעת הצופים מן הדמות , אבל המשחק שלו היה כל כך טוב שאפילו , היה מועמד לפרס גלובוס הזהב והאוסקר הנחשק כשחקן המשנה הטוב ביותר, במיוחד בולט בסרט הטרייד מארק שלו של
לחיצת האצבע על האף כדי להדגיש את הדמות.

ג'וני דפ אחרי ששיחק בסרטים " המספריים של אדוארד" ו"בני וג'ון" כדמויות אקצנטריות , משחק פה
לשם שינוי את גילברט שהוא בחור רגיל לכל דבר אשר כל הזמן משתדל ובכל זאת אומרים לו " you got to do better”. בתחילת הסרט גילברט לועג לאימו ומכנה אותה בשמות."טאקר היא לוויתן " הוא אומר לחברו באחד מן הדיאלוגים בינהם , וכן מביע את תדהמתו על איך דבר בעל היקף גדול כמו אימו נכנס לבית קטן כמו שלהם. הוא גם מסייע לילדי השכנים להציץ ולהביט באימו השמנה כאילו הייתה חלק מ"סייד שואו" בקרקס.
הרגע הקריטי והאינטנסיבי ביותר בסרט מתרחש כאשר אימו בפעם הראשונה מזה 7 שנים יוצאת את הבית כדי להחזיר את ארני ממשרדו של השריף (לאחר ששוב טיפס על מגדל המים וגרם למהומה) אפשר לראות איך המכונית נוטה הצידה מחמת משקלה הכבד , ברגע שהיא יוצאת מן המכונית נאלצים גילברט ואחיותיו להתמודד עם הבושה בעוד כל אנשי העיירה בוהים באמם בהשתוממות ומצחקקים . וניתן גם לראות את מבט הבושה וחוסר האונים של האם .
מאותו רגע יחסו של גילברט לאימו השתנה , הוא כבר יותר מכבד אותה , ובמסיבה של ארני מבקש ממנה שתסכים לפגוש את בקי. זאת למעשה הייתה מטרת הבימאי של הסרט להביא את הצופים לסמפט ולכבד את השונה , ולא רק לרחם ולצחוק

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>