גנב עירוני-2010-The Town

בן אפלק עושה סוג של תיקון כבר כמה שנים לגבי הקריירה הקולנועית שלו, מי שיתפס לעולם כחצי מהצמד של בן ומאט [דיימון] דרדר את עצמו מהר מאד לאבחנה של ה"שחקן הרע" מבין הצמד, אחרי שורה של בחירות בסרטים לא טובים. לעומתו עמיתו, דיימון, כבש לעצמו מהר מאד שם של מי שהבחירות שלו איכותיות ומוקפדות הרבה יותר.

בשנים האחרונות דווקא, זהו אפלק שמתבלט יותר בבחירות האומנותיות שהוא עושה ובעיקר בשאיפות הבימוי שלו אותן הוא מוציא לפועל בזו אחר זו ומסמן לעצמו קריירה מעניינת כבמאי. "נראתה לאחרונה", בה ביים את אחיו קייסי אפלק היה ניסיון בימוי ראשוני ראוי. כאן ב"גנב עירוני" משכלל אפלק את יכולותיו עוד יותר לטעמי ויש בסרט הזה, על פגמיו, משהו זכיר הרבה יותר וקולח ברמה הקולנועית בצורה מיטבית מיצירת הבימוי הראשונה שלו.

שורשי מוצאם של אפלק ודיימון בבוסטון מהווים כר נרחב להשראה הקולנועית שלהם. היצירות החשובות שלהם, ובעיקר יצירת הפריצה שלהם "סיפורו של וויל האנטינג", קשורות באופן ההבנה והתפיסה הקולנועית שלהם את העיר הזו.

כך גם לגבי עלילת "גנב עירוני" העוסקת במעשה שוד של גנבי בנקים. הגם שיש רמה מסויימת של בנאליות בתיאור העלילתי, הכר הסוציולוגי של כנופיות אירים, אשר להם שוד בנקים הוא פרנסה מסורתית בעיר הזו, היא זווית התבוננות קולנועית מעיינת במיוחד אותה בוחר להבליט אפלק. היא הצבע והסגנון הנעים כל כך של הסרט הזה.

גנב צעיר, [אפלק בעצמו], מחליט לנטוש את דרך השוד והפשע המסורתית של משפחתו האירית השורשית ולצבע שוד אחד אחרון. דמותו של אפלק לא מחכה בהכרח לאקזיט של שוד הבנק אלא כמו שאר חבריו לשכונה זו היא מציאות החיים היחידה אותה מכיר הגיבור.

אפלק עושה עבודה יעילה מאד, גם ברמה העלילתית, שהגם שהיא אולי בנאלית מעט, היא נשענת על מסורת תיאורית ארוכת שנים של הז'נאר בקולנוע.

אין כאן בשורה קולנועית מיוחדת אולי, אבל בהחלט מתייקמת ב"גנב עירוני" סוג של יעילות קולנועית חרוצה במיוחד עם ערכים מוספים של טעם ומקום אותה מציעה בוסטון שמצולמת בסרט הזה בהרבה אהבה. סצינות הפעולה ראויות ויפות ולצורך מערכת היחסים הרומנטית של הגיבור בסרט הוא עושה בחירה נהדרת בכוכבת צעירה עולה, רבקה הול, המצויינת- מערכת היחסים הרומנטית והכימיה בין שני הכוכבים מחזיקה חלקים טובים וגדולים של הסרט.

גם בבליק לאבלי, כוכבת עולה נוספת מרשימה מאד בתפקיד קטן יותר וכלל אפלק מאכלס את הסרט בשורה של שחקנים אלמוניים יחסית אבל טובים מאד.

"גנב עירוני" מרגיש בחלקים רבים שלו כסרט של אנסמבל שחקנים, אשר לוקח את העבודה ברצינות בניגוד מוחלט אולי למותשות הנכרת על המסך הגדול והמאפיינת כוכבי קולנוע גדולים העושים סרטי פעולה שגרתיים. ניכרת ביד הבמאי של אפלק ההקפדה על הפרטים הקטנים, אלו שעושים קולנוע מיין סטרים לקולנוע טוב ומהנה- וזה בעיני הישג יפה.

גם הופעתו שלו בסרט מרשימה, והגם שהיא מעט מאנייריסטית, הוא עושה אותה במאמץ הראוי לשחקן בתחילת דרכו ומשיל מעליו את היהירות הקולנועית המאפיינת הופעות שלו בסרטי אולפן גדולים שמהם הוא מדיר רגליו בשנים האחרונות.

זו בחירה מעניינת לסרט "אישי" שכן הקריצה המסחרית של הסרט לשוק הסרטים ברורה אבל בו בעת הוא מצליח להביא לידי ביטוי משלו מיומנויות אותן צבר וכהצהרת כוונות להפוך לבמאי רציני, זו היא תחנה נהדרת ומעניינת בעיני. כיף של ממש ביום חורפי.

2 תגובות על הפוסט “גנב עירוני-2010-The Town

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>