התמוטטות-2011-Margin Call

מציאות ההתרסקות הכלכלית שחווה ארצות הברית בשנים האחרונות, ובעיקר זו של שוקי ההון של על רקע מכירת אגרות זבל של משכנתאות שאין להם ערך, נדמית כמו נושא מורכב מדי לסרט אולפנים ואכן זהו המקרה בהפקה הקטנה הזו, המפנה אצבע מאשימה כלפי מוסר הכפול של מערכת הבנקאות האמריקאית. זה הוא סרט עצמאי והתקציב הצנוע שלו אל מול סוללת הכוכבים הלוקחים בסרט חלק מדגיש את העובדה שגם הכוכבים בסרט נרתמו לאמירה הפוליטית שלו.

 

מעט בדומה לחדר לחץ, אשר יצא לאקרנים בסמוך למשבר הכלכלי הקודם של תחילת האלף, גם הסרט הזה מבקש לדון בסיבות להתרסקות הכלכלית של גופים פיננסים חסרי אחריות ובדומה לו, גם הוא עושה זאת בצורה אמיצה ומרשימה.

במרכז העלילה עובד זוטר המגלה כי החברה שלו עתידה לקרוס עקב מסחר בחבילות חוב של משכנתאות שאין להם ערך. התגלית מביאה את הנהלת הבנק למרתון לילי אשר בסופו היא מחליטה להיפטר מסל החוב המסוכן ולגלגל אותו לפתחם של אומללים אחרים בטרם יהיה להם ספק מה שוויו. הסרט מציע תיאור מדוייק, לעיתים אולי אפילו מורכב ופרטני מדי של משבר המשכנתאות האמריקאי שהוביל לפשיטת הרגל של מאות בנקים בארצות הברית בשנים האחרונות ושיקע אותה במיתון. מי שמוצא עניין בנושא זה, ימצא את הסרט הזה לא פחות ממרתק, גם בשל רמת הדיוק הכלכלית שהוא מתעקש להציג.

הסרט מעמיד את הדילמה המוסרית ואת חוסר המצפון הדורסני של אנשי מערכת המסחר הבנקאי בארצות הברית אשר הביאו לקריסתם של עשרות אלפי משקי בארצות הברית, תוך כדי שהם מנצלים את האמון שאלו רכשו להם. זוהי סוגיה אמיצה להתמודד איתה כשהפורמט שלך הוא איננו תוכנית כלכלית אלא סרט קולנוע, והיא מציגה סוג של מורכבות אל מול הצופים בסרט הזה. אבל איכויותיו אינן נפגעות והוא נשאר נאמן לקו שלו ולאמירה שלו מבלי להסס ממורכבות התיאור ונושא העניין שלו.

קווין ספייסי מגלם את מנהל מחלקת הברוקרים המוכר את נשימתו לשטן, במקרה זה ג'רמי איירונס המצויין בתפקיד בעל השליטה בחברה. איש אינו חף מפשע בהתמוטטות הכלכלית האדירה של המשק האמריקאי הנופל, כך על פי הסרט לפחות קורבן לתאוות הבצע של עובדיו, סוחריו, מנהליו, מערכות הרגולציה שלו והציבור האמריקאי התמים שביקש להאמין לחלום המשכנתאות האדירות והזולות.

זהו סרט שקט מאד, מאופק מאד שמצליח להכיל בתוכו בצורה רגשית מעניינת את האנדרלמוסיה הכלכלית והמצפונית של העידן בו אנו חיים, על הניכור שלה, חוסר האחריות שבה, והאמת הפשוטה של רדיפת הבצע של העידן הקפיטליסטי הטמונה בסופו של דבר לא רק במוביליו, אלא בצרכניו.

מעניין, ביקורתי ובעיקר מעורר מחשבה.

 

 

3 תגובות על הפוסט “התמוטטות-2011-Margin Call

  1. פינגבאק: עסקה מגונה-2012-Arbitrage | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>