סקייפול-2012-Skyfall

בהנחה שהתגעגתם לעוד סרט מסדרת הזיכיון המפורסמת ביותר בתולדות הקולנוע, "סקייפול", יספק לכם את הסחורה פחות או יותר מהרגע הראשון. החל מסצינת הפתיחה המושקעת והמרהיבה באופן מסורתי וכלה במראהו המהוקצע של הסוכן העכשווי המככב בו.[דניאל קרייג].

"סקייפול" הוא אחד מן הג'יימס בונדים היותר אלגנטים  שהופקו בשנים האחרונות. הוא גם אחד השנונים שבהם. הבחירה בבמאי סם מנדז[אמריקן ביוטי], לביים את הסרט, הוסיפה לו את המורכבות הנדרשת ואת ניחות המעודכנות החתרני במידה הנדרש.

הזכיון המזדקן, של סדרת סרטי הפעולה המפורסמת ביותר בעולם, מודע לחלוטין להחלשות מעמדו הקולנועי ומחפש לכך פתרונות כל הזמן. סרטי פעולה מבריקים יותר, נוצצים יותר, וחתרניים יותר שגם הופכים לסדרות בעצמם [ג'יסון בורן], נוגסים בחשיבותו של הסוכן הבריטי שמנסה לשמור על הרוולנטיות של מעמדו, תוך כדי ציות לסדרת קונווציות אותה מכתיב המוניטין של הזיכיון ושהיא אחראית במידה רבה על הפופולאריות האדירה שלה לאורך השנים. אם תרצו משהו בסגנון, סוס מנצח לא מחליפים, אבל חשוב שהוא יראה לנו תמיד כמו סוס מירוץ חדש וגאה במיוחד.

סם מנדס, הוא סוס המירוץ החדש מאחורי הזכיון העייף הזה, שמחפש כאן דרכים שונות לרתק את הצופים אליו, ועושה זאת בהצלחה מרובה.. גיוס של בימאי חתרני, עכשווי, בעל שם נוצץ שלא נראה בתחילה כבחירה נורמטיבית עושה את העבודה במקרה הזה רק מתוך אלמנט ההפתעה.

מנדז, נצמד לחוקיות של הסדרה אך מהתל בה לכל אורכו של הסרט, ומצליח לעורר חיוך רחב על פני הצופה, החל מרמיזות על מיניותו המעורפלת של הסוכן החשאי המפורסם בעולם בסצינה שמעלה חיוך רחב על פני צופים מופתעים, וכלה בסצינת הג'אג'טים החיונית כל כך בכל סרט, שהופכת כאן במיוחד למפתיעה ושוברת קונוונציות.

הסרט מרגיש קצבי, מעודכן ובעל מראה אופנתי ועכשווי, כיאה לכל סרט בונד, אבל הוא כולל סוג של קריצות תסריטאיות רבות לאורכו שהופכות אותו יעיל ומהנה במיוחד.

על כל יתרונותיו של הסרט הזה, הוא אוחז במגרעה אחת בולטת, המזוהה כמעט תמיד עם הסדרה הזו: אורכו של הסרט. לו "סקייפול" היה מסתיים חצי שעה לפני סופו המקורי, היה קל לקבוע שהוא אחד מסרטי הפעולה המהנים והטובים השנה בקולנוע. אבל הרצון להדהים עוד ועוד את הצופה גורם לו להמתח, כרגיל אולי יש לומר במסגרת סרטי ג'ימס בונד, בחצי שעה מסורתית טרחנית שהופכת את התסריט שלו למופרך, וחבל גם אם צפוי. הוא כמעט יכול היה להיות מצויין.

תעשו כבוד לדיים ג'ודי דנץ, M המיתולוגית בעשור האחרון, שהחליטה [או שמא הוחלט עבורה?] שהסרט הזה יהיה הסרט האחרון שלה בסדרת ג'ימס בונד. כל עלילת התסריט עושה כבוד לאחת מן השחקניות הגדולות שהנפיקה בריטניה לעולם ולעובדה שהסרט הזה הוא שירת הברבור שלה בסידרה הזו שהיא במפתיע תרמה לא מעט לתחייה שלה בעשור שחלף.

בונד, כמו בונד, יתן לכם בדיוק את מה שציפיתם לו, הי זה לא מעט, יש יאמרו שאפילו הרבה.