מקום מבטחים-2013-Safe Haven

כל קשר בין הבמאי המוערך זוכה האוסקר, לאסה הלסטרום, שזכה לפני כמעט עשרים שנה על הסרט "פלה הכובש", לבין האחראי לסרט הרעוע הזה מקרי בהחלט שלא לומר תמוה, אבל אין מה לעשות, לאסטה הלסטרום, שהיה ההבטחה האירופאית הגדולה ביותר שהגיע לארצות הברית לאחר זכייתו על הסרט המוערך ההוא, וגם מימש, ["תקנות בית השיכר", "מה עובר על גילברט גרייפ"] חתום למבוכתו, כך אני מניח, על הסרט הרעוע הזה.

במעין עיבוד מודרני רופף לזיבלון המיתולוגי האיקונוגרפי של תחילת שנות התשעים בו כיכבה ג'וליה רוברטס, "לישון עם האוייב", "מקום מבטחים" הוא כמעט אחד לאחד אם תרצו, מעין עיבוד מחודש לסרט ההוא, או סוג של סרט שנעשה בהשראתו לפחות פריים לפריים….

גיבורת הסרט, [ג'וליאן האף], מוצאת את עצמה נמלטת מבעל מכה ואלים אל החופש ועוצרת בעיירה קטנה וקובעת בה יתד. היא מוצאת נחמה בזרועותיו של בעל מכולת חינני במיוחד, [ג'וש דומל] אלמן צעיר, האוחז בשני ילדים מוכנים, כך שכל שהיא צריכה הוא להפוך לסוג של אימא מחליפה ולהסתכל על הגלים באגם השליו.

"מקום מבטחים", מבטיח דבר אחד והוא ככל הנראה מקום מכובד ברשימת סרטי הראזי [הטקס המקביל לאוסקר המציין סרטים גרועים]. למעט נופי העיירה השלווה השוכנת לחוף האגם, שאכן מצולמים בצורה מענגת למדי, [הסרט צולם בצפון קרוליינה], תתקשו למצוא בסרט הזה אף לא דבר מנחם אחד נוסף.

באחד מן השיאים של התסריט הבנאלי הזה, בוחר לאסטרום, כמו היה ג'ורג' מלייס להעלים את אחת מן הדמויות המרכזיות בסרט ב FADE OUT משל לא התקיימה כלל, בהעדר פיתרון אחר למבוכה התסריטאית ומתוך רצון כנה כנראה להקל על סבלם של הצופים ולסיים את הסרט.

עלילה באנלית עד מרושלת, צפויה, ואוסף של כל קלישאה בנוגע לבעלים מוכים וגברים חתיכים האמורים להציל את הנשים הבורחות מהן. אה כן. ואל תשכחי לצבוע את שיערך לבלונד כשאת נמלטת. זה הכי מסתורי וכמובן עוזר להיטמע ולהיעלם.

כל במאי מוערך צריך בארסנל שלו גם כמה סרטים מביכים, כי אם לא טועים, איך הופכים למוערכים בעצם?

"מקום מבטחים", מבטיח להיות הסרט הגרוע ביותר בקריירה של האלסטרום, והוא פתיחה חלשה במיוחד לחורף הקולנועי הזה. את הצלחתו היחסית, ניתן לזקוף לזוג כוכבי הסרט, ג'וש דומל, וג'וליאן האף, שהם לא רק פופולארים במיוחד בעת הזו, אלא שחקנים טובים של ממש שבאמת המשתדלים לתת הופעה מכובדת אך נדמה שהכול פועל נגדם וגם מבחינתם יהיה מדובר בסרט שירצו לשים מאחור.