קל לחיות בעינים עצומות-Vivir es fácil con los ojos cerrados-2013

סיפורו של מורה לאנגלית הנוסע לפגוש בשלהי משטרו הדיקטטורי של גנרליסימו פרנקו את מושא הערצתו ג'ון לנון הוא סיפורו של עם שלם בדרכו אל החופש.

mv5bntk4njyzmjuzm15bml5banbnxkftztgwntywmdcwmje-_v1_סרטו העדין והרגיש של דיויד טרואבה הוא ייחודי לא רק במבע הרגש שלו אלא בעיקר בשלווה הקולנועית האופפת את אמצעי המבע הקולנועיים בהם הוא עושה שימוש. אם הקולנוע הספרדי "נולד" לדעת רבים רק לאחר מותו של הדיקטטור פרנקו בשנת 1975 הרי שטראומת החיים תחת השלטון הדיקטטורי הייתה נושא שהעסיק בימאים ספרדיים רבים שצמחו תחת שלהי שלטונו. הבולטים שבהם הינם קרלוס סאורה ופדרו אלמדובר. שניהם חיו תחת שלטונו של פרנקו והפכו ליוצרים פעילים, כמו אמנים ספרדים רבים, רק לאחר מותו של הגנרל והמגבלות הקשות של הצנזורה הספרדית שהייתה שלוחת שלטונו באומנות.

 

יש עניין למבטו הייחודי של טרואבה על החיים תחת שלטונו של פרנקו והביקורת שהוא מביא בעיקר מכיוון שהוא שייך לבני הדור השני של יוצרים אלו, קרי יוצרים שבגרו תחת שלטון הדמוקרטיה הספרדית הצעירה, וחיי הדיקטטורה הספרדית הם מבחינתם זיכרון המסופר להם על ידי הוריהם ולא משהו אותו חוו בעצמם.

במרכז הסרט הזה עומד לפיכך המבט המשוחרר והאחרות של אותו מבט אותה מציג טרואבה. בתוך עולם הממוקם בשלהי שלטונו של פרנקו בורא טרואבה את גיבוריו: מורה לאנגלית המלמד במנזר שמרני שעם אופי החינוך בו אינו מסכים, נער צעיר המעריץ את הביטלס ונערה צעירה במצוקה, כל אלו הופכים לשותפיו למסע לפגוש את ג'ון לנון.

טרואבה נפרד מספרד של שלהי שלטון פרנקו בדרך מחוכמת. החופש הוא במבעם של האנשים הצעירים, המשכילים, אלו שרוצים לקבוע את גורלם שלהם במו ידיהם ושמדריד תהפוך בשנים שיגיעו לזירת החופש התרבותי והאינטלקטואלי שלהם.

תחת מסווה של טיול שמשי בוער אותו החופש שהם מבקשים לברוא לעצמם בחייהם העתידים ובמחשבתם. העולם, כמו הגעתו של ג'ון לנון לצלם סרט באלמריה שבספרד, השתנה. וטרואבה משתמש בחלחול האיטי של דמויות ורעיונות אל ספרד של שלהי שלטון פרנקו על מנת להציג את דעיכתה השקטה של הדיקטטורה הצבאית שתוחלף בדמוקרטיה צעירה ורעננה שכוחות תרבותיים רבים ויצריים ישלטו בה ויציגו את מאווייהם של האנשים שיוכלו לבוא לידי ביטוי.

טרואבה בוחר בז'אנר סרט המסע, שחוקיו ידועים, כל גיבוריו, לא ישובו להיות האנשים שהיו בסופו של המסע כפי שהיו בתחילתו. עולמם וחירותם תברא לאורכו של מסעם. דרך שלוש הדמויות הללו, טרואבה מציג את הרוח החופשית של ספרד, זו שהמתינה כל אותם השנים לפרוץ את דרכה אל מעל לפני השטח בעדינות ובנחישות זהים. מורכבות חייהם של גיבורי "קל לחיות בעיניים עצומות", החוקים הנוקשים תחתם הם חיים אל מול שמחת החיים המאפיינת את העם הספרדי ונחישותו לחיות את חייו, יהפכו להיות חלק מן המרכיבים של הדמוקרטיה העתידית וקולות התרבות החדשניים שהיא תביא עמה לחיי העם הספרדי. הביקורת הסמויה של טרואבה היא בעיקר על הזמן הרב שלקחת לשמחת החיים הזו לפרוץ ועל האדישות הפוליטית המפורסמת של העם הספרדי שאפשרה את שלטונו הארוך מדי של פרנקו בליבה של אירופה החופשית והמערבית.

יפיפייה עד עוצר נשימה.