סודות אל אי-1997-L.A. Confidential הומאז מפוכח לתור הזהב של הוליווד

סודות אל איי, סרטו של קרטיס הנסון משנת 1997, הוא יצירה ייחודית בנוף השנים בו הופיעה. הסרט שייך לז'אנר הסרט האפל, הפילם נואר המפורסם אשר שלט בהוליווד בשנות הארבעים של המאה הקודמת, ואשר גווע אט אט לתוך העשור של שנות החמישים. הופעתו מעל גבי האקרנים בשנה בה יצא downloadהפכה אותו למופע ייחודי של קולנוען השולט שליטה מלאה לא רק באמצעי המבע הקולנועי אלא גם בתובנות מעיינות על תהילה ועל תור הזהב של הוליווד, אשר הסרט מספק התבוננות מעניינת ומפוכחת אליו ולגביו.

סודות אל איי עוסק בפרשיית רצח ושחיתות מסתורית ועלילתו ממוקמת, כיאה, לסרט מז'אנר הפילם נואר, בלוס אנג'לס של שנות הארבעים של המאה הקודמת. הבחירה הזו הופכת את הסרט לאותנטי יותר בהתייחסות לז'אנר הקולנועי שעליו הוא נשען. זוג בלשים צעירים ושאפתניים, (ראסל קרו וגאי פירס), המגלים זוג הפכים ערכיים לכאורה נקלעים לחקירה מסתעפת אשר במרכזה קורבן שהיא נערת ליווי המשויכת לרשת של זונות יוקרה המנותחות להראות כמו כוכבות קולנוע גדולות של התקופה ולהגשים חלומות ופנטסיות עבור גברים השואפים לממשן דרכן.

עלילת הסרט, בדומה לסרטי פילם נואר היא עלילה בלשית שחשיבותה המרכזית היא בהצגת מאפייני הפילם נואר המרכזיים: קרב בין ערכים, בין צודק לבין רע או אשם, והאדרת חוש צדק אבסולוטי מוחלט כערך נעלה שיש לחיות לפיו. בהקשר זה, הסרט אינו מאכזב ותואם לחלוטין את ערכי הז'אנר. גם דמותה פאם פאטל אינה נעדרת ממנו: קים בייסנג'ר בתפקיד שזיכה אותה בפרס האוסקר באותה שנה, מגלמת את דמותה של לין ברקין, זונה תואמת מראה לשחקנית הקולנוע ורוניקה לייק, שיופייה ושערה הבלונדיני הארוך היו סמלה המסחרי ועליו היה מבוסס כוח המשיכה שלה. סביבה, ודרכה, יתפתחו הדילמות המוסריות של גיבורי הסרט אשר ידרשו להכריע בין רע לבין טוב.

ז'אנרים אינם נעלמים לחלוטין, אך הפופולאריות שלהם משתנה מעשור לעשור, והסרט הזה הזכיר לרבים את יחודו של הז'אנר הקולנועי המכשף שהוא הפילם נואר. לא רק איכויות המשחק, הצילום והמבע הקולנועי הייחודיות של הז'אנר נשמרות בקפידה בסרט הזה, אלא גם עמוד השדרה המוסרי של הז'אנר על פיו פועלות כל הדמויות ואשר גורלן מוכתב לפיכך בקפדנות מתוך ציווים מוסריים ברורים.

יחודו של הסרט הוא גם במבט הביקורתי שהוא מציע לגבי התהילה, משמעויותיה והזיוף הרב הנמצא בבסיס תופעת הכוכבות בכלל אשר נוצרת במקביל להופעתו של ז'אנר הפילם נואר. התעתוע של רשת הזונות המנותחות להיראות כמו כוכבות קולנוע, המסייע לאנשים להאמין שהם אכן כאלו, בלבול מקרי בין כוכבת קולנוע "מקורית", לבין זונה בעלת חזות דומה הם רק חלק מן האלמנטים המשרתים את התסריט החכם הזה.

הכוכבות על פי קרטיס הנסון יוצר הסרט, היא אשליה בלבד, אשליה שרבים מוכנים למות למענה או לפחות למען האמונה כי יתכן שיגיעו אליה אם יחיו את חייהם בלוס אנג'לס עתירת ההזדמנויות אותם הציעו בעבר וגם היום, אולפני הסרטים הגדולים של הוליווד.

התובנות שמספק קרטיס הנסון ביקורתיות ובעיקר מנומקות ומבוססות על ידע רב על האפיונים המרכזיים של התקופה ובראשם, השליטה המוחלטת של מערכת האולפנים החזקה אשר ניווטה את העיר, ואת האמת היחסית והמרוככת על כוכביה, אשר באופן זה סייעה להולדתו והתעצמותו של מיתוס הכוכבות.

הסרט, דואג לעדכן את הז'אנר הוותיק בכל מה שהוא קולנוע מדויק ומעודכן יותר ומכיוון שאינו כפוף לקוד ההפקה של הייז, הוא מודרני יותר וכולל תצוגה של מיניות, ואלימות שהפילם נואר המקורי לא יכול היה להציג, בכך, הוא פונה לקהל חדש של צופים חדשים, והופך את עצמו למעין נובו-פילם נואר, השובר מחד את כללי הז'אנר ומתכתב עימם במקביל.