המועדפת-The Favourite -2018

יש סרטים שהם סך הופעת הראווה של כוכביהם ופחות של יוצריהם. המועדפת, סרטו של יורגוס לנטימוס הוא אחד מהם. הוא לא יזכר בשל תעוזה קולנועית יחודית או דרך חדשה לספר סיפור, אבל בהחלט יחקק  בשל המורשת היחודית שמותירות שלושת הנשים המככבות בו.(שלושתן אגב מועמדות, ובצדק רב כמובן, לפרסי האוסקר בקטגוריות משחק שונות).

MV5BMTg1NzQwMDQxNV5BMl5BanBnXkFtZTgwNDg2NDYyNjM@._V1_SY1000_CR0,0,670,1000_AL_זהו עיבוד חופשי לסיפורה של המלכה השברירית אן אשר מולכת בחוסר כישרון של ממש על אנגליה במאה השמונה עשרה, מבלי שיש לה כל עניין בצרותיה של הממלכה. השחקנית אן קולמן מעצבת בכשרון אין סופי את דמותה ההיסטרית של המלכה המעורערת במשהו שהוא מעיין ורסיה חדשה למלכת הלבבות מעליסה בארץ הפלאות של לואיס ס קרול. כן, זה נראה בדיוק כמו שזה נשמע, מלכה מטורללת, חפה מכל כישורי מלוכה, למעט זכותה האלוהית למלוך, מותירה את הקרקע לבת הלוויה הקרובה אליה ביותר ליידי שרה(ריצ'ל וויז) אשר מנהלת בעבורה את ענייני הממלכה. משהו באופן שבו מעצבת קולמן את הדמות מעורר אמפתיה אדירה למלכה האבודה.

 

כניסתה של משרתת אלמונית(בגילומה של אמה סטון) המוצאת חן בעיני המלכה, מייצרת משולש של אהבה, אימה ותשוקה המרעיד את הממלכה ואת המלכה השברירית ממילא.

המבנה התסריטאי של הסרט, כדרמה קומית, הוא אולי הבחירה המעניינת ביותר הגלומה בו להציג את סיפור העלילה. לא מדובר בעוד סרט היסטורי מייגע עם שיחזורים תקופתיים משעממים הנועדו להרשים את הצופה, הגם שאלו נמצאים שם. אבל שוב גם כאן אין שום חדשנות קולנועית שכן במידה רבה הסרט הזה משיק באופנים רבים לטירופו של המלך ג'ורג שסחף גם הוא קהל רב והערכה כשיצא לאקרנים והוא נשען על אותו מבנה משעשע: אין צורך להציג את בני המלוכה כמורמים מעם אלא דווקא להציג את הבעיות התשוקות והשנאות המטרידות אותן באופן שמקרב את הקהל לסיפור עסיסי ממילא. הגישה הזו עובדת גם כאן, והיא מותירה חלל של ממש לשחקניות המעולות המשתתפות בו. היא יוצרת מעין זירת איגרוף משנית לעלילת הסרט ונותנת לקרב הדיוות הזה משקל נפח וקו כמעט מקביל לעלילת הסרט כך נדמה. כל אחת מהן שחקנית מוערכת המודעת ליכולות של עמיתותיה וכל אחת מהן מבקשת "לטרוף" את המסך. קולמן, סטון וויז מתגוששות כאן, בהפגנת כוח מרשימה של נרטיב הכוכבות היחודי להן, והן מצמיתות את הצופה אל המסך מן הרגע הראשון.

זהו סיפור על שיגעון, טירוף, בדידות ובעיקר צביעות אנושית והמדדים שבהם צבועים הכוח והשררה. מה הם מולידים מאנשים המבקשים להתקרב אל הפסגות הגבוהות ביותר, כמו גם על בדידותם האינטלקטואלית המובנית של אלו שנולדו לתוך עמדות כוח, או מחזיקים בהם מתוך טיפוס אליהן. מחירה של השררה היא בדידות, ומחירו של הכוח הוא שתמיד מישהו אחר נושף בעורפך על מנת לנכס אותו לעצמו.

יש משהו מאד דארוויניסטי כמעט במערכת היחסים ההישרדותית בין השלישיה. המלכה, החברה הטובה "הנחלצת לעזרה" ומנהלת את המדינה במקומה והמשרתת השאפתנית המוכנה לעשות כל שיתבקש ממנה על מנת לזכות בעמדת כוח משלה. 

אני מתקשה לראות כיצד סרט הוליוודי השייך למיין סטרים היה מצליח להציג ללא חשש לפני עשור למשל, משולש אהבה לסבי נשי שבו לתשוקה המינית יש חלק אדיר בעיצוב פוליטיקה ממלכתית של מדינה. יש בכך חידוש מרענן ואפילו סוג של העזה מתבקשת אולי בעידן של פלוראליזים, ושל קבלה מינית רחבה יותר גם בהוליווד השמרנית. זהו הישג חשוב לסרט  שנדמה שיש בו את כל המרכיבים הנחוצים על מנת להפוך לזכיר, גם אם לא מהפכני.

החסרון המרכזי של הסרט היא התחושה שהבימאי מאוהב ביצירה שלו עד למקום שבו הוא אינו מרגיש ברפטטיביות של חלק מן הסצנות הדרמטיות, והתחושה היא שעריכת תסריט הדוקה יותר שהיתה מקצרת במעט את הסרט, הייתה מועילה לעוצמה הגלומה בו מבלי לעייף את הצופה יתר על המידה. שעתיים של סרט בעידן הבינג' של סדרות טלוויזיה בעלות מבנה דרמטי מדוייק של 50 דקות הוא אתגר. לא אתגר שאי אפשר לצלוח אותו, אלא אתגר שצריך לחשב היטב האם יש צורך לצלוח אותו. יתכן שאורך יריעה דרמטי קצר יותר, היה שומר במשהו על הרעננות הרבה שיש בסיפור ובדרך הצגתו ומרגיש בסופו של דבר מטריח פחות.

לשחקניות עצמן נדמה כי יש כר יריעה כמעט בלתי סופי על מנת להציג את כל ארסנל הנשק שלהן והן לא מפספסות שום הזדמנות. מן הבחינה הזו מדובר באחד מן המצגים המרתקים ביותר של הופעות נשיות בקולנוע בשנים האחרונות. כל אחת מהן מייצרת הופעה בלתי נשכחת של ממש שרק בעבורה שווה יהיה לראות את הסרט הזה יותר מפעם אחת.

3,791 תגובות על הפוסט “המועדפת-The Favourite -2018

 1. Respect for this post, I will add up this internet site to my rss feeds, my roommate just recounted me about this as of recent. gracias

 2. The Penis Enlargement Bible
  Men enjoy having a penis size that matters since it's regarded as one of the most important part of his body. Others who feel inadequate because of manhood fall prey to miracle penis enlargement products that simply bring pain and failure.
  1 thing that I need to state from the beginning:
  Presenting John Collins's Penis Enlargement Bible!
  It is a guide to increasing penis size — span by 2 to 3 inches; girth up in 89 days — to 0.9 inch!
  Boost magnetism to pull and easily win women.
  Enhance performance in bed with complete control of orgasm to ensure spouse's satisfaction .
  Express prowess in bed with confidence not before experienced.
  Just what is the Penis Enlargement (PE) Bible?
  Its foremost characteristic shows the secrets to penis size the way through reactions guaranteed to be secure. Its contents are:
  Chapter I.i: Table of Importance p. 7
  Chapter I.ii: Gain & Maintain a Hard, Sensitive Penis p. 8
  Chapter II: Start Penis Growth p. 17
  Chapter III: End Premature Ejaculation p. 49
  Chapter IV: Increase Your Ejaculate Volume p. 61
  Chapter V Herbs p. 64
  Chapter VI: Western Supplements p.79
  Chapter VII: Patches of Reference p.89
  How Penis Enlargement Bible Works :
  Dr.John Collins, the Publisher:
  John Collins published the PE Bible as a result of his experience and came up with. No amount of expensive tablets, boundless pumps and other methods were able to help him tackle what he felt was an inadequacy regarding his penis size. This experience resulted in publication and the creation of The Penis Enlargement Bible, a hopeful promise with the same problem he had to men.
  The book provides a permanent and natural solution that's cost-effective and without side effects that are unwanted. It's not necessary to go through costly procedures or drugs. https://www.howtogrowyourpenis2014.com
  In 89 days, gain a bigger penis size by 2.2 inches in length and 0.9 inches in girth.
  No more premature ejaculations since it's possible to be in control.
  Feel confident with a erection that will put younger men. Men will even appear for you and seek your help.
  Feel oozing with sex appeal that women will find difficult to resist.
  Experience an enhanced connection but also in your whole being so that you feel good promising one accomplishment in career and after another in life.
  On top of that, the love of your life might want to remain with you forever!
  The Penis Enlargement Bible Advantages
  Simple and easy to follow . Since the book has detailed instructions that explain all you want to know to increasing the size of your manhood 25, via a scientific approach.
  Support system . Should you find anything that you want some other assistance with regard or clarification with to learning the approach, there is a support system supplied to answer queries!
  BONUS 1. The Supreme Penis Exercise Guide — $35 Worth
  BONUS 2. "What Not To Do" Better Sex Guide — $25 Value
  With 95% satisfaction evaluation, what more can you ask for with the Penis Enlargement Bible?
  This information says there is sufficient reason to trust Penis Enlargement Bible's effectiveness.
  The penis is made out of three bloodstream chambers that play a significant role. An erection occurs when the big chamber is full of blood which results in speedy enlargement. The size of the penis depends upon how much blood is within the chambers. The more blood the room will hold, the bigger your penis develops.
  The PE Bible system was made to replicate the organic growth process so that your penis size can expand in the natural and safe way within your body that occurs during puberty. Applying the same principle to generate penis enlargement a fact, Dr. John Collins separated the book into two components: chemical and physical.
  The book also analyzes. I am sorry I can't provide details as Penis Enlargement Bible is protected by copyright.
  Review — Disadvantages
  Are there any drawbacks to the PE Bible?
  The same as every product which offers solution, there is an quantity of time to await the outcome. It is the same with the Penis Enlargement Bible which cannot be totally considered a disadvantage. Imagine growing your manhood? So be it when it is merely a matter of 89 days! 1 man even grew his manhood by 3.2 inches!

 3. Its Pleasure to realize your blog.The around articles is fairly extraordinary, and I very enjoyed reading your blog and points that you simply expressed. I extremely like to look back on a typical basis,post much more during the topic.Thanks for sharingkeep writing!!!

 4. Toshiba Mini netbook computer NB 305 Sound Troubles? Heres my problem:I obtained a Toshiba Netbook NB 305 weekly ago. It uses Microsoft windows 7. My sound right out the speakers is either seriously quiet or no sound in any way! Also, my mic is rather sensitive (even a light tap within the keyboard is very loud) as well as turns on and away at random times. These days to hear the mic, Id to plug in this earphones. Even worse, my mic can detect sounds which might be on the laptop although not sounds only a foot or so away! I havent downloaded and also installed anything yet because I wish to know if its worth in advance. Any ideas? Thanks!