פחד ראשוני-1996-Primal Fear

לא זכורים לי יותר מדי הגשות להנחתה לשחקן צעיר ומתחיל דוגמתפחד ראשוני. אדוארד נורטון שחקן במה צעיר ומתחיל נקרא להוליווד ומקבל הזדמנות לשחק בתפקיד ראשי לצידו של ריצ'ארד גיר בסרט שהפקתו כמעט ובוטלה בשל בעיות ליהוק[עד שהגיע נורטון] ומצליח להמם את צופי הקולנוע בהופעת בכורה מהמשובחות שראה הקולנוע ההוליוודי ולסלול את דרכו, לצד שחקנים מנוסים ממנו, אל רשימת הכוכבים ההוליוודים המובילים של העשור במהירות שיא.

בבסיס הסרט עומד סיפורו של עורך דין יהיר ושחצן[גיר], המקבל לידיו תיק רצח שבו מואשם נער מזבח צעיר[נורטון] ברצחיתו של אב המנזר שבו חסה.
האפשרות להוכיח את חפותו של הנער אפסית כמעט אבל עורך הדין לוקח את התיק על עצמו ומבקש להתגרות במערכת.

פחד ראשוני עשוי לעילא ולעילא מכל אספקט שהוא, קו העלילה המותח מפותל, מפתיע ומצליח לחרוג מגבולות הבנאליות. הסרט מצולם באפרוריות ההולמת את איכויות העלילה הדקדנטית ואת דמויותיה והוא מכיל במקרה או שלא שורה ארוכה של שחקני משנה מהטובים שבקולנוע האמריקאי: לורה לייני בתפקיד עורכת הדין המבריקה מטעם התביעה, פרנסיס מקדורמנד זוכת האוסקר על פארגו, ועוד רבים וטובים אחרים.

גם עבור ריצ'ארד גיר כוכב גדול אך שחקן בעל יכולת מבע מוגבלת שהסרט הזה נתפר עבורו, היווה פחד ראשוני הישג נאה והצטרף לרשימת ההצלחות של העשור ההוא של גיר שכלל קאמבק מרשים במיוחד עם אישה יפה לצידה של ג'וליה רוברטס.

אבל מעל לכולם, וכמי שתורם לאיכויות המורבידיות הנסתרות של הסרט עומד אדוארד נורטון, במזל של מתחילים או בחוסר מודעות לגודל המעמד או יש יאמרו מתוך מודעות מוחלטת, הוא מצליח לגנוב כל סצינה אפשרית מן הסרט בתפקיד נער המזבח רפה השכל[?] עד כדי כך שהוא נותר הזכרון המרכזי הכמעט יחיד של הסרט החזק הזה.

הבימוי היעיל והמדוייק, הכתיבה החזקה של הדיאלוגים בסרט, הקונפליקטים הפופוליסטים שלו הכוללים
קורטוב של שחיתות כנסייתית, חולשתו של החוק וכוחם של עורכי דין טובים להטות אותו לעיתים, קרב מרפקים של אנשים נדל"ן כל אלו כולם כמו נרתמו לספק תפאורה מרשימה להולדתו של כוכב קולנוע יחודי.

2 תגובות על הפוסט “פחד ראשוני-1996-Primal Fear

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>