סטון-2010-Stone

באופן בלתי צפוי, הצפיה בסטון היא חוויה מטרידה, לא נעימה באופן שקולנוע מעולה יודע להטריד את שלוות הצופים שלו בכדי שיזכרו אותו.

סיפורו של פקיד וועדת חנינה אמריקאי על סף פרישה,רוברט דה נירו, המקבל לידיו תיק אחרון לטיפול לפני פרישתו לגימלאות הם הטריגר הדרמטי של העלילה הלכאורה בנאלית של הסרט.

אווירה נוצרית אוונגליסטית חזקה מאד שורה לכל אורכו של הסרט. סטון מציג את אמריקה שהקולנוע האמריקאי אוהב בדרך כלל להסתיר, זו של הנוצרים המאמינים האדוקים, על שלל תוכניות הרדיו שלהם ומסע החיפוש הדתי הבלתי פוסק שלהם לדילמות שמציבות להם החיים.

על הרקע הזה, מתעמתתת דמותו של רוברט דה נירו עם השאלות המוסריות הקשות ביותר הנוגעות בעיקר לחייו שלו למהלכים ולבחירות ערכיות אותן עשה במהלך חייו.

סטון מתכתב לכל אורכו עם כתבי הקודש, הציווים המופיעים בהם והיכולת שלנו כאנשים לנהל את חיינו באופן מוסרי והוגן הנדרש מאיתנו על פי הם. האם יש בנו את היכולות שלא להכנע לפיתויים? מה הן האפשרויות שלנו להשפיע ולהטות אחרים תוך כדי שימוש בחולשותיהם ועד כמה בחירה שכזו הופכת אותנו לעברייני מוסר שאין צידוק לקיומם.

העובדה הפשוטה, שבמהלך החיים נאלץ לעשות בחירות מוסריות אשר ישנו באופן כזה או אחר את מהלך חיינו והאופן שבו נתכתב עם הבחירות האלו במהלך היום יום שיבוא אחריהן היא מרכז הכובד הדרמטי של הסרט האפל והמצויין הזה.

מעבר לבימוי המאופק והמדוייק של הסרט ניצבת בו גם שורת שחקנים מן השורה הראשונה של הקולנוע האמריקאי, פרנסיס קונרוי הותיקה כרעייתו האדוקה והמרגשת של פקיד החנינות, מילה ג'ובוביץ בדמות פאם פטאל מעוררת ובלתי נשכחת מעוררת הערכה בתפקיד שלרוב נהוג לייחס לו איכויות בנאליות ומעל לכל קרב דיוות של ממש: רוברט דה נירו בתפקיד הפקיד הפורש לגימלאות אל מול, סטון, האסיר המעורר בנפשו בגילום מופתי(שוב) של אדוארד נורטון. נורטון, כמי שמוגדר על ידי רבים כיורשו של דה נירו בקרב יכולות של משחק זה מול זה בסצינות משותפות רבות לשניהם שנדמה שמגדירות מחדש את מערכת היחסים בין המנטור המתבגר ליורשו הצעיר.

קשה לברוח מן האיכויות של סטון הוא הופך כבר מסצינת הפתיחה המבריקה שלו לאחד מן הסרטים האלו שמכרסמים ישר בלב, בכנות שלו, באופן בו הוא מציג את הדילמות החבויות בתוכו וגורר אתכם הישר ללב העימות הדרמטי האפל שלו והופך אתכם לשבויים מחוסר רצון בדילמה תנכ"ית בת זמננו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>