כחום הגוף-1981-Body Heat

זהו אחד מסרטיו המשובחים ביותר של לורנס קאסדן, הגם שיש שיאמרו כי הוא מושפע יתר על המידה מז'אנר הפילם נואר, אחרים יראו בכך דווקא את סוד קסמו.

קו העלילה פשוט לכאורה, אישה צעירה ויפיפיה מפתה עורך דין נאה לרומן אהבה אסור אשר במהלכו היא מציעה לו לחסל את בעלה.
זהו אחד מקווי המתאר הקלאסים של קולנוע הפילם נואר, המציע פרשנות סוגסטיבית ליחסי הכוחות בין גברים לנשים והופך אותם כמעט תמיד למובלים חלשים, ובעיקר חשופים ליכולות המניפולטיביות שטומנת בחובה אישה יפה המודעת לכוחה המיני.

יחודו של הסרט הזה נמצא לעומת זאת בכמה רבדים. בעוד שבפילם נואר הקלאסי, עליו נשען קאסדן באופן גלוי, מיניותה של האישה, הגם שהיתה ברורה לצופה ונועזת לזמנה, וחצתה גבולות של התנהגות נורמטיבית לפחות מבן הבחינה התמטית, הרי שבכחום הגוף, אשר נוצר כארבעים שנה לאחר שיאו של עידן הפילם נואר, היכולות של הבמאי להראות על המסך סצינות נועזות ומפורשות יותר מבחינה מינית גדולה לעין שיעור ורף ההעזה שלו קבע שיאים חדשים בקולנוע המיין הסטריים.

במפורשות המינית שהציעו תחילת שנות השמונים, טמון גם יתרון גדול לבמאי שניחן ביכולות הבימוי העדינות של קאסדן, הלוקח בחשבון גם מוטיב נוסף אחר באומנות ומשלב בין השניים: אווירת חום כבד ולחות מעיקה המטריפה את הגיבורים הפועלים בתוכה. ממש כמו בחשמלית ושמה תשוקה, החום הבלתי אפשרי הזה הוא ציר של ממש בקו ההתפתחות הדרמטית של העלילה, ומזג האוויר פועל כאן כגיבור סמוי בעל מניעים משל עצמו.

כחום הגוף יכול היה ליפול במלכודות של באנאליות ורפטטיביות של ממש, הן מבחינת העלילה המבנה או הסגנון. אבל השילוב של יד בימוי מדוייקת, אלמנט ההעצמה הדרמטי של מזג אוויר הלוהט ועובדת ליהוק מדוייקת שאחראית לאחד מן הזיווגים הקולנועיים האיקונוגרפים ביותר של אותו עשור, זוג שחקנים שהכימיה המינית בינהן חורכת את המסך, כל אלו הופכים את הסרט הזה לאירוע מכונן ושובר קונבנציות בז'נאר סרטי המתח הספציפי הזה, המבוסס על כוח המשיכה השלילי שיוצרת דמות הפאם פאטל של הסרט.

קתלין טרנר היא מן השחקניות היפות והמיניות ביותר שראה המסך הגדול מימיו. עשור התהילה שלה התחיל בתחילת שנות השמונים בסרט הזה בו פרצה לתודעה בבת אחת ונמשך לכל אורכן של שנות השמונים.
ההופעה החד פעמית הזו הזניקה את הקריירה של השחקנית יוצאת הדופן הזו, בעלת המראה היחודי והקול המרוסק והמחוספס שלא ניתן להחמיץ אותו והפכה אותה לכוכבת הגדולה והמבוקשת ביותר של העשור. הכימיה בינה לבין ווליאם הארט היא לב ליבו של הסרט הזה ועליה תלויה הצלחתו. גם הקריירה של הארט המריאה בקו ישיר בשנות השמונים לאחר הצלחתו הגדולה של הסרט הזה והמחלוקת אשר סבבה את הנועזות של סצינות המין בין השניים סייעה לסרט להפוך לשנוי במחלוקת ומסקרן.

נדמה שכל המרכיבים שהופכים סרט לבלתי נשכח התקיימו בסרט הזה שהפך ללהיט ענק בשנה בה הוקרן ברחבי העולם וצפיה בו מוכיחה שאיכויותיו לא התיישנו.

3 תגובות על הפוסט “כחום הגוף-1981-Body Heat

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>