בלוז לחופש הגדול-1987

סרטו של רנן שורהיה אחת ההצלחות הקופתיות הגדולות של שנת 1987 ויותר מהכל נדמה כי ההצלחה הזו ביטאה את הצלחתו של הסרט לתפוס את רוח התקופה ואת השיח הציבורי הקשה שהיה בארץ סביב נחיצותה של מלחמת לבנון הראשונה.

סיפורה של חבורת הצעירים הזו אינו שונה לכאורה מסיפורה של כל חבורת צעירים אחרת בכל מדינה מערבית מודרנית בעולם אלא שעל חבריה להתגייס לצבא ולוותר על רצונם בהגשמה אישית ולהניח בצד את שאיפותיהם לתקופה של שלוש שנים.

סרטו של רנן שור הוא אחת מן הסנוניות הראשונות ביחד עם מסע אלונקות של ג'אד נאמן אשר עסקו בשיח ציבורי שונה ואחר, כזה שלא קיבל את השירות הצבאי כמובן מאליו וכהכרחי. בכך, עיקר כוחו וערכו.

הסרט הצליח לא רק לתפוס את הדילמה הציבורית של הנוער באותה תקופה אלא גם את הפחד האמיתי מפני מוות סתמי וחסר משמעות למען אידאל, שזכותם היא לערער האם הוא שלהם.

הדיון הזה בעידן של ישראל המודרנית שבו צעירים רבים משתמטים משירות צבאי נשמע היום כמעט נאיבי, אבל לתקופתו הוא היה חד, ערכי ומעניין.

מרבית כוכבי הסרט אינם פעילים היום יותר כשחקנים ראשיים בזירה בארץ, פרט טריוויה מעניין הוא הופעתם של יואב צפיר ושחר סגל בתפקידים ראשיים בסרט. השנים יהפכו ברבות השנים לכוח של ממש בתעשייה בארץ בהמשך הדרך, מצידה השני של המצלמה כבימאים ומפיקים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>