סילקווד-1983-Silkwood

זהו אחד הסרטים הטובים שיצר הבמאי המוערך מייק ניקולאס במהלך קריירה מלאה בעליות וירידות ששיאה הוא דווקא בשנות השמונים.
סיפורה של קארן סילקווד, פועלת פשוטה במפעל גרעיני, אשר מתה באופן מסתורי בתאונת דרכים לא פתורה, הסעיר את ארצות הברית במהלך שנות השבעים. סילקווד, אם חד הורית הפכה לסמל של המאבק לבטיחות עובדים בתחנות כוח גרעיניות ובשל המאבק שלה, נוצרו סטנדרטים חדשים של עבודה ובטיחות לעובדים שעד כה סבלו מנזקי חשיפה קשים לאורניום.
סילקווד היתה גיבורה בעל כורחה. בת למעמד הנמוך מהסוג שבארצות הברית נהוג לכנות בלעג "זבל לבן", הפכה למנהיגה של ממש ובמו ידיה ובעקשנות ראויה לשבח הפכה על פניו את הסדר החברתי בתחום הטעון הזה. מן הבחינה הקולנועית מדובר כאן בפרוטגוניסט המושלם. דמות של אנדרדוג משולם שקשה שלא להזדהות איתו, או במקרה הזה, איתה.
ממש כמו, ארין ברוקוביץ, מדובר ללא ספק באחד מן התפקידים העסיסיים ביותר של אותו עשור, והוא נפל כמובן כפרי בשל לידיה של מריל סטריפ שעשתה בו כהרגלה נפלאות בהופעה מרגשת ומדוייקת של גיבורה בעל כורחה.
בניגוד למה שמקובל אולי לחשוב על סרטים מהסוג הזה, לא מדובר בסרט צדקני או מוסרני מדי, אלא בדרמה חברתית יעילה ומרגשת. ניקולאס מתמודד גם עם הפאן האישי בדמותה המורכבת והשנויה במחלוקת של קארן סילקווד, ומצליח בעקבות כך לחבר את הצופה לסיפור הקשה. זוהי בחירה קולנועית נבונה מהזן שיוצריארין ברוקוביץ לא השכילו לעשות באופן מספק. האגביות והסתמיות של המוות, הזילות של תאגידי ענק בחיי עובדיהם עומדת כאן לדיון על השולחן בסרט המצויין הזה וקשה שלא להתאהב בו בתוך כמה דקות.

לצידה של סטריפ, קורט ראסל בתפקיד מאהבה הצעיר, וזו נחשבת גם להופעה המוערכת הראשונה של הזמרת שר אשר היתה הסמן הראשון לתחילתה של קריירה קולנועית רצינית ומפתיעה וכמעט כנגד כל הסיכויים בגיל ארבעים לערך. שר, שנכשלה עד הסרט הזה בכמה ניסיונות נלעגים להפוך לכוכבת קולנוע היתה מועמדת לפרס האוסקר לשחקנית בתפקיד משנה והמריאה מכאן לעשור מוצלח מאד קולנועית שבסופו אף גרפה את פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר על תפקידה בסרט מוכת ירח.

סילקווד היה ונשאר לדעת מבקרי קולנוע רבים אחת היצירות הקולנועיות החברתיות המעניינות והטובות של שנות השמונים, כוחו של האדם הבודד כנגד תאגיד העל הפך עם השנית מאז צאתו של הסרט הזה לתת ז'אנר של ממש בקולנוע האמריקאי, סרטים כגון מייקל קליטון,ארין ברוקביץ, ועוד רבים וטובים אחרים חבים לו חוב של ממש.

 

 

2 תגובות על הפוסט “סילקווד-1983-Silkwood

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.