קרמר נגד קרמר-1979-Kramer vs. Kramer

זוהי לא רק אחת הדרמות הטובות של שנות השמונים, אלא סרט פולחן שהפך לאבן בוחן קולנועית ביצירות מיינסטרים בקולנוע האמריקאי בסטנדרטים המצויינים והמעולים שהיצירה המוערכת הזו של רוברט בנטון הציבה.

ההיחלצות מתוך נישואים לא מאושרים וקרב החזקה המשפטי על עתידו וליבו של הילד, הסעיר את העולם והסרט הפך לאחת מן ההצלחות הקופתיות והאומנותיות המרשימות של תחילת שנות השמונים.

היו נסיבות חברתית וסוציואקונומיות רבות להצלחה הזו. קרמר נגד קרמר, נגע ברגישויות רבות כל כך אצל צופים רבים והיווה השראה לנשים רבות. סוף שנות השבעים מצא את החברה האמריקאית הפוריטנית על סף שינוי אדיר. המילה גירושים הפכה לשם נרדף עבור "עצמאות", ו"מימוש עצמי" ונשים רבות שהציפו את שוק העבודה, החלו זוכות במשרות נחשקות אשר איפשרו החלצות כלכלית מעוגנים של מערכות נישואים כושלות שהיו מחזיקות מעמד בעשורים קודמים בעיקר מאילוצים כלכליים. ברמה המוסרית, גירושים, הפסיקו להיות טאבו חברתי וסמן לנידוי חברתי אלא הפכו שם נרדף לחופש ויצגו את התקווה לאושר ולהתחלה חדשה.

הסרט רוכב על גלי השינוי החברתי הפמיניסטי של אותן השנים, ומאכלס בתוכו מרכיבים דרמטיים חזקים כשהוא מעמת את האם המודרנית, השואפת להגשמה עצמית, אל מול התפקיד המסורתי שלה כמי שיעודה היחיד בחיים הוא לגדל את צאצאיה.

יש מקום ליפול במהירות לבנאליה כתוצאה מעיסוק בחומרים האלו, אבל קרמר נגד קרמר, "סובל" מכל המאפיינים הקולנועיים ההופכים דרמה טובה למושלמת וחזקה. המבנה התסריטאי הלינארי שלו מושלם. התפתחות העלילה, הסצינות החזקות והמורכבות, התפקידים המהודקים והכתובים היטב ולקינוח המשחק המשובח, ילד אחד שדמעותיו הסעירו אז את העולם כולו,ג'סטין הנרי, גרם וגורם עד היום לצופי קולנוע רבים להזיל דמעות ללא שליטה ומדגים מדוע ילדים, שאינם מבינים עד הסוף את המדיום בו הם מופיעים, מסוגלים לספק הופעות בלתי נשכחות.
איתו ביחד כמובן, שניים מענקי הקולנוע האמריקאי, דסטין הופמן המוערך ומריל סטריפ שזו לה הופעת המשחק המשמעותית הראשונה. סטריפ, אלמונית דאז, עומדת על שלה בכל הסצינות אל מול מי שכבר אז נחשב לדמות מיתית בקולנוע, הופמן, והיא חורכת את המסך בכל סצינה. סטריפ קטפה את פרס האוסקר לתפקיד משנה באותה השנה.קרמר נגד קרמר הזניק בבת אחת את סטריפ למעמד של כוכבת על והפך אותה בהבזק של רגע לאחת מן השחקניות המבוקשות והמוערכות ביותר בשנות השמונים[ועד היום] וסימן את תחילתה של אחת מן הקריירות היחודיות בתולדות הקולנוע.

2 תגובות על הפוסט “קרמר נגד קרמר-1979-Kramer vs. Kramer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>