רקוויאם לחלום-2000-Requiem for a Dream

כישלונו המסחרי המוחץ של הסרט הזה בקופות אינו מעיד על איכויותיו הנדירות ועבור אוהבי קולנוע שרבים מהם גילו אותו באמצעות צפיה מאוחרת יותר במכשירים ביתיים, מדובר בסרט נדיר.

נדמה שמעטים הם הסרטים שקלטו ברגישות נדירה כל כך את העצב האינטלקטואלי של פני העידן שבו אנו חיים. הרצון לזכות בחמש עשרה דקות התהילה, הרצון להיות רזה, מפורסם, להפוך לנאהב וחשוב עבור מישהו אחר, ובעיקר הרצון לחפש תרופת פלא מדוייקת, אשר תמלא את החלל הרגשי של הניכור שמציעים החיים המודרניים.

סיפורן של כמה דמויות, שכל אחת מהן מנסה למלא החלל הזה בדרכה שלה ורק מצליחה לדרדר את מצב חייה עד לאבדון של ממש עומד בליבו של הסרט הזה.

בת טובים שנגררת לזנות,ג'ניפר קונלי, מאהב מקסים שמסרסר באהובתו,ג'ארד לטו, ואם בודדה, אלן בורשטיין, הנפלאה, הנשבית בחלום הרזיה באמצעות כדורים, כולם לבד וביחד הם מיצג של פני הדור הזה שכמה לאהבה, לתשומת לב ולגאולה. מבלי שהם נותנים את הדעת על הדרך ההרסנית בה הם בוחרים לרפא את הפחדים הרגשיים האופפים אותם הם נשאבים אל תוך מחול שדים עצוב מאין כמוהו המוצע להם בחסות העידן המנוכר בו אנו חיים.

זהו לא רק סיפורה העגום של החיים במסלול המהיר שמציעה תרבות הצריכה האמריקאית, זהו גם סיפור של העידן המלנכולי שבו אנו חיים, נרצה או לא.

רקוויאם לחלום, יהמם אתכם בעוצמות שלו, וחלקים רבים ממנו אולי יהיו לכם קשים לצפייה, אבל למרות זאת, קשה שלא להתפעל מן מהעשייה הקולנועית המושלמת של ארונופסקי ולהתפעל מן העיבוד הקולנועי המבריק שיצר עבור הרומן החזק הזה.

טכניקות העריכה של הסרט, שורת שחקנים בתפקידים חד פעמיים ובעיקר רתימת השליטה שלו באמצעי המבע הקולנועיים לסיפור האנושי הכואב והמבלבל הזה הם הישג קולנועי נדיר.

התחושה המלנכולית שמביאה הצפייה בסרט המעולה הזה, כך תגלו, היא חלק מתחושת חיים שחסר בהם דבר מה, והחיפוש אחר משמעות, בעידן שבו קל להתפתות לתרופות פלא מכל סוג שהוא הוא עניין של בחירה.

עבור כל השחקנים בסרט, היווה הסרט מקפצה של ממש לקריירות בסרטי מיין סטרים, עבורה של אלן בורשטיין הותיקה, זה הפך לתפקיד חיים שהוביל להכרה מחודשת בעבודתה ארוכת השנים.

 

 

2 תגובות על הפוסט “רקוויאם לחלום-2000-Requiem for a Dream

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>