יוסי וג'אגר-2002-Yossi & Jagger

אחת ההצלחות המפתיעות של הקולנוע הישראלי וסרט שנתן לגיטימציה קולנועית וחברתית לעיסוק שונה בנושא יצוג ההומוסקסואליות בחברה הישראלית, יוסי וג'אגר הפך באופן מפתיע לסרט שחביב על כל האוכלוסיה הישראלית למרות הנושא המורכב שלו.

סיפור אהבתם הטראגי,של שני חיילים ישראלים במוצב על גבול לבנון, בכיכובם של אוהד קנולר ויהודה לוי למרות שהוא סרט קצר באורכו ובעייתי לכאורה בנושא שבו הוא עוסק, זכה להצלחה חסרת תקדים אשר ביססה את מעמדו של יהודה לוי ככוכב מרכזי בתעשיה הישראלית, הציג את יכולות המשחק המרשימות של אוהד קנולר והקנה ליוצריו, איתן פוקס וגל אוחובסקי את הדחיפה והיכולות לעשות סרטים נוספים אשר גם הם התקבלו באופן יפה בארץ ובחו"ל מבחינה מסחרית.

"יוסי וג'אגר", היה ונשאר סרט קטן וחכם מאד. היכולת להעביר מסרים לא קונבנציונאלים וקשים לעיכול,נעשית לפעמים דווקא בדרך האגבית ביותר שאפשר, וזה בדיוק מה שעושה הסרט. על רקע מציאות צה"לית המתוארת באמינות כובשת ומלאת חן, שנדמה היה שהיא שמורה עד כה לאחים ברבש או לסרטי בורקס צבאיים, תוקפים איתן פוקס וגל אוחובסקי את אחד הנושאים השמורים ביותר בחברה הישראלית על ידי חיבור פופולארי ומדוייק עם ההוויה הישראלית לאותה התקופה.

כמעט כל סצינה בסרט הזה נראית אמינה, לא מופרכת ומעל לכל ישראלית באופן שטישטוש המגדר, העדפותיו ובחירותיו של כל אדם הם משהו שהחברה הישראלית צריכה לראות את הנורמאליות שבו ולא את החריג.

עד ל"יוסי וג'אגר", צופי הקולנוע הישראלי ראו את יצוג הדמויות ההומוסקסואליות בחברה הישראלית דרך סרטים כמו נגוע של עמוס גוטמן או חסד מופלא. האיקונוגרפיה שנקשרה ליצוג הזה היתה כואבת במיוחד. "יוסי וג'גאר", ריכך את אופן היצוג הזה ושינה את הקולנוע הישראלי לתמיד, בדרך בה הוא מתייחס ליצוג האחר והשונה.

אין לסרט מעלות קולנועיות יוצאות דופן, אבל נדמה שהוא מראש לא מתיימר לכאלו, אלא מבקש למרכז את המאמץ שלו בהעברת מסר הסובלנות והנורמאליות של המציאות אותה הוא מבקש לתאר. ככזה, הוא עושה עבודה יפה במיוחד ורותם את כל אמצעי המבע הקולנועיים לרשות המטרה באופן יעיל.

הסרט, למרות אורכו הקצר,נושאו הנחשב עד לצאתו כ"בעייתי", הפך כנגד כל הסיכויים ללהיט גדול עם צאת, התקבל בארץ בהתלהבות השמורה לשלאגרים גדולים והיה למשך תקופה הבון טוב של כולם ושגריר של הקולנוע הישראלי החדש בחו"ל.

"יוסי וג'אגר" הפך לנקודת ציון דרך בעשייה הקולנועית בארץ מהסוג השמור לאירועים קולנועיים של ממש. הדברים האלו, תמיד קורים, כך נדמה, הכי במקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>