אוסטרליה-2008-Australia

הו מה נהדר ומרהיב הוא לעיתים הכישלון! וזו לא מליצה אלא מציאות כאשר צופים בסרט המרהיב והעקר הזה.
זו אולי ההפקה הקולנועית המסקרנת ביותר של שנת 2008 והיא כישלון מפואר מכל הבחינות.

סרטו של באז לורמן שהיה אמור להיות שיר הלל לתת היבשת המדברית הקטנה הזו ולכוכבת הגדולה ביותר שהנפיקה לעולם, ניקול קידמן, הוא סרט משעמם, איום ונורא ונדמה במהלך הצפיה בו כי הוא לא מתעתד להסתיים לעולם.

זהו הסרט האוסטרלי היקר ביותר בכל הזמנים. תקציבו תפח למאה וחמישים מיליון דולר, סכום חסר תקדים במונחי הקולנוע המקומי שם. מה שאיפשר את התקציב ההוליוודי הענק הזה היא הצירוף בין לורמן, קידמן שכבר הוכיחו את עצמם מסחרית בלהיט הענק מולאן רוז' וחיזוק כוח הכוכבות שמעניק לסרט יו ג'קמן.
הגם שכוכבי הסרט נרתמו באופן מלא לשיווקה של היצירה העקרה והנוראית הזו, ומסע יחסי הציבור שלו ברחבי העולם היה חסר תקדים, גם העובדה הזו לא עזרה לסרט להמריא.

הצפיה באוסטרליה היא משימה קשה במיוחד שכן מדובר בלמעלה משעתיים פלוס פלוס משמימות על גבול האבדון.

הבעיה המרכזית של הסרט הזה שאין לו סיפור בעל עמוד שידרה. ואם היה כזה, הרי שהוא הלך לאיבוד בשלל האמירות וסיפורי המשנה שמנסה לייצר לורמן בתוכו. גודש של ויזואליה, דמויות רבות מדי ותתי סיפורים שאין בצירוף שלהם שום אפשרות לחיבור אחד מעניין.

מעבר לצילום היפה, המשחק הסביר שמפגינים כוכביו נדמה שתסריטאי הסרט ובראשם לורמן עצמו פשוט נרדמו בשמירה והתוצאה היא פשוט מוצר שקשה לצפיה קוהרנטית. בשלב מסויים של הסרט, וזו הבטחה של ממש, פשוט תבקשו שמישהו כבר יגאל אתכם מיסוריכם.

כגודל הכישלון, כך גודל הסקרנות, כיצד בכל כמה שנים מגיע מחדש סרט בעל תקציב אדיר ללא בעל בית של ממש שהוא מוצר נחות במיוחד? נדמה שמדובר ללא ספק בתופעה רצופה ועקבית בתולדות הקולנוע ואוסטרליה מצטרף אליה בגאון.

קשה לומר על הסרט הזה אפילו מילה אחת של נחמה, הוא מישמש של הרבה רצון טוב שטובע בים של תמונות ויזואליות שאין שום אפשרות כך נדמה, לחבר אותן. נדמה שהקרב על ריצפת העריכה בו היה אבוד מראש. המון חומרים טובים בתוך עוגה שמישהו פשוט שכח לשים בה חומר התפחה.

אוסטרליה הוא סרט עגום, משמים ועל גבול הבלתי ראוי לצפיה. יותר מהכול הוא נדמה כהחמצה של ממש מתוך ניסיון לייצר "סרט בלתי נשכח" בסגנון חלף עם הרוח האוסטרלי, יומרה חסרת גבולות וכפי שתיווכחו בלתי מושגת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>