הר ברוקבק-2005-Brokeback Mountain

הסרט, המבוסס על סיפור קצר עטור שבחים מאת הסופרת אנני פרו, החיה ויוצרת במדינה הקטנה וואיומינג עובד לתסריט ובידיו האמונות של אנג לי הוא מגולל את סיפור אהבתם הטרגי של שני גיבוריו, חוואים מחוספסים אשר אינם מצליחים על רקע נסיבות הזמן לממש אותה. תשוקה חזקה, אהבה גדולה, רגשי אשמה וחוסר יכולת לממש את סיפור האהבה הזה במציאות השמרנית שמציעה מדינה קטנה כפרית וחשוכה במיוחד רק מעצים את האלמנט הדרמטי של הסיפור.

פרו, כתבה את הסיפור הזה כסיפור מחאה בהשראת פשע שינאה שבוצע בוויאומינג לפני כמה שנים ואשר במהלכו נרצח צעיר הומוסקסואל רק בשל נטייתו המינית. הסיפור עורר תגובות חזקות וחלוקות מיד עם צאתו וזכה לפרסים רבים ולהתעניינות רבה גם מצידם של מפיקים אשר מיהרו לרכוש את הזכויות לעבדו לקולנוע.

העובדה שלא היה מדובר בסרט אולפנים גדול ובכוכבים הגדולים ביותר באותה התקופה סייעה לחופש האומנותי הקיים בו ולהעזה שלו לא רק בבחירת הנושא אלא גם באופן הצגתו היחודי.
אנג לי, במאי שאינו ממוצא אמריקאי מצליח לייצר תחושה של אמינות בסיפור לא רק באופן הצגתו אלא גם בדרך בה הוא תופס ומציג את השמרנות והצביעות של החברה האמריקאית ואת אופן ההתייחסות שלה למערכות יחסים בין בני זוג באותו המין. לי מצליח לייצר סיפור נוגע ללב וכובש כל כך עד שנדמה כי המגדר של שני מושאי הסיפור, גברים, הופך ללא רלוונטי ובכך כוחו. הבחירה הקולנועית למקם את הסיפור הזה באחד מן הז'אנרים הקולנועיים המיתולוגים ביותר של הקולנוע האמריקאי, המערבון, רק משרתת את לי להעצמת האפקט הדרמטי של ה"חריגות" לכאורה של גיבוריו. המערבון, אשר נתפס כז'אנר של מעוז הגבריות של התרבות האמריקאית מקבל כאן אינטרפטציה מהפכנית של ממש המשחקת לידיו של לי ומעמיקה את עוצמתו של סיפור האהבה הלא שגרתי הזה.

הגם שהסרט צולם בקנדה, אופי התיאור של חיי החווה הפשוטים ו והאנשים המאכלסים אותו נותן הצצה אמינה במיוחד לחיים הלא אורבנים של גיבורי שוליים, שלרוב נשכחים בקולנוע האמריקאי.

הדינמיקה המשכנעת בין שני גיבורי הסרט, ג'ק ג'ילנהול והית לדג'ר שהיתה כה חיונית להצלחת הסרט ולאמינתו עושה את העבודה בכל פריים ופריים בו מופיעים השניים וללא ספק אופן הצגת הדמויות והמשחק האבסולוטי שהציגו שניהם, ואשר זכה לשבחים רבים, תרם רבות להצלחת הסרט.

חובבי הטרוויה נהנו לגלות כי לד'גר נשא לאישה את מישל וויליאמס עמיתתו בסרט וה"באז" שליווה את היצירה המעולה הזו עוד לפני צאתה לקולנוע עשה את שלו. ההפקה הצנועה הזו הפכה לסרט מצליח ומדובר מאד לא רק בארצות הברית אלא בעולם כולו.
מותו של כוכב הסרט, הית לדג'ר סייע באופן טראגי להכניס את הר ברוקבק אל פנתיאון הסרטים הבלתי נשכחים שיש להם הילה נוספת דוגמת מרד הנעורים, אשר כוכבו ג'ימס דין גם הוא מת זמן קצר לאחר השלמתו. אבל נדמה כי יותר מהכול, אלו איכויתיו הנדירות של הסרט הזה כבשו לו כבר עם צאתו מקום של כבוד והפכו אותו לאחד מן הסרטים החשובים של העשור.

העיבוד הקולנועי הזה לסיפור המרגש והחזק של אנני פרו הוא לא פחות מפנינה קולנועית רגישה ויחודית של ממש.

3 תגובות על הפוסט “הר ברוקבק-2005-Brokeback Mountain

  1. פינגבאק: דרייב-2011-Drive | T.V.C- בלוג הקולנוע של אלי מורנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>