פני צלקת-1983-Scarface

זהו בעצם מה שיועד להיות סרט הקאמבק של אחד מן הכוכבים הגדולים של שנות השבעים, אל פאצ'ינו לאחר שפרש מעשיית סרטים למשך כמה שנים טובות, וככזה, היה פני צלקת אחד מן הפרוייקטים הקולנועים המדוברים ביותר באותה השנה.

סיפורו של המהגר הקובני הגולה אל פסגת עולם הפשע באופן חסר רחמים הוא הצד הרע של סיפור סינדרלה האמריקאי שבארצות הברית אוהבים כל כך לאהוב. האיש הזר המגיע משום מקום, ומצליח להגיע לפסגת ההצלחה, אלא שההצלחה הזו כרוכה בהרבה מאד דם.

נדמה כי בידי הגאון הקולנועי בריאן דה פלמה הפך הסיפור הבנאלי הזה לכאורה ליצירת מופת של ממש. כל פריים בסרט הזה משדר סוג של אותנטיות ופוזה קרימינאלית בו בעת והסרט, על אף שכשל בקולנוע, הפך ללהיט אדיר ולסרט פולחן של ממש בזכות שינוי הרגלי הצפיה באותם שנים ותודות להמצאת הוידאו שאיפשרה סוג של הצלחה מאוחרת גם לסרטים שכשלו בקולנוע.

אל פאצי'נו בהופעה מאניריסטית וחסרת פשרות מוכיח שוב שהוא אחד מגדולי שחקני המסך של הקולנוע האמריקאי ומתנפל על התפקיד העסיסי הזה ויוצר דמות בלתי נשכחת של פושע קטן עם שגעון גדולה המאבד כל צלם אנוש במסעו אל הפיסגה ובנפילתו ממנה.

זוהי גם אחת מהופעות המשחק הראשונות שגרמו לעולם להבין בכשרונה של מישל פייפר והסרט הזה הזניק אותה מהר מאד לכוכבות של ממש.

כוחו של סרט נמדד פעמים רבות ביכולתו לעמוד במבחן הזמן ופני צלקת היה ונשאר סרט מרתק עד היום והפך למושא חיקוי ליוצרים רבים אחרים והשפעתו ניכרת עד היום בסרטי פשע השייכים לז'אנר הזה אך נדמה שאת מגע הקסם של דה פלמה, המפציע מעת לעת עם יצירת מופת, קשה מאד לחקות.

מותח, מרתק ובעיקר עשוי עם הרבה מאד השראה באופן שגורם גם למי שאינו חובב את הז'אנר לא לקום מן הכיסא.

תגובה אחת על הפוסט “פני צלקת-1983-Scarface

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>