ביום שזה יקרה-2008-The Happening

זוהי נכון לעכשיו נקודת הציון הנמוכה ביותר בקריירה הקולנועית המרשימה של ילד הפלא של הקולנוע האמריקאי בעשור האחרון, מ.נייט שמאלאן.

מי שהפליא לנער את הקולנוע ההוליוודי מהחשיבה הבאנאלית שלו בסרטי מתח אימה ומדע בדיוני, איבד את מגע הקסם, כך זה נדמה לפחות, בשנים האחרונות, ויצר שורה של סרטים שכשלו להגיע לכמות הצופים המדהימה של החוש השישי והסרטים שבאו בעקבותיו.

שמאלאן איבד את הצפון, ואת המצפן כך זה נראה. ביום שזה יקרה, הוא אחד הסרטים הגרועים שיצא לכם לראות השנה בבתי הקולנוע.

נדמה שיש איזה שכרון כוח שאופף את היוצר המוכשר הזה עד כדי כך שהוא באמת מאמין שאין חשיבות של ממש לעלילה אלא רק לאווירה היחודית שהוא יודע לייצר.
אבל שום פרט בסרט הזה לא מסתדר, לא התסריט ההזוי, חוסר היכולות שלו לחבר בין נקודות, העלילה התמוהה הנשארת סתומה על הסוף ללא שום פיתרון, גם לא הקל שבקלים. שחקנים אבודים עם שורות לא ברורות מנסים למצוא את דרכם במבוך תסריטאי של ממש ועורך אבוד ואומלל במיוחד המנסה לחבר את כל חלקי הסרט לסך הכל כללי בניסיון לייצר סרט עלילתי ראוי וקוהרנטי.

זהו ללא ספק כישלון קלוסאלי מכל בחינה שהיא, והסרט הזה, פשוט אינו ראוי לצפייה בכל קריטריון שהוא.
לא ממש ברור לאן נעלם תקציבה האדיר של ההפקה בסרט, הוא נראה יותר ויותר כמו ניסיון הזוי וכושל ליצור סרט מדע בדיוני על פי המודל של מקס הזועם שהצליח לייצר סביבה אוטופית עתידנית במציאות עכשווית, בעוד הסרט ההוא עשה זאת משיקולי תקציב צנועים במיוחד, כאן, עם כל הכסף שבעולם אין ולו דקה אחת של אמינות ראויה לשמה.

מארק וולברג שהתפרסם בדמויות טובות לב על גבול הדביליות חוצה כאן את כל הגבולות האפשריים, אין ספק כי הסצינה בה הוא מדבר לצמח מפלסטיק ומבקש ממנו שלא לכעוס עליו תיכנס לפנתאון הקולנוע כאחת מן הסצינות הגרועות של כל הזמנים. גםג'ון לגוזיאמו, רושם לעצמו הופעה מביכה של ממש.

סביר להניח שכל המעורבים בסרט הזה ירצו לשים אותו הרחק מאחוריהם ברשימת קורות החיים שלהם. שמאלאן, עצמו, צריך לעשות סוג של בדק בית של ממש, אחרי יצירה נחותה ואיומה כל כך ולשאול את עצמו מה בדיוק השתבש.

3 תגובות על הפוסט “ביום שזה יקרה-2008-The Happening

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>