לפני שהשטן ידע-2007-Before the Devil Knows You're Dead

זהו סרט של אחד מגאוני המסך של שנות השבעים סידני לומט וככזה הוא ראוי להערכה לפחות על המקצוענות הרבה גם אם הסגנון המאופק של לומט התיישן מעט.

במרכז הסרט מעשיית פשע פשוט המתכננים שני אחים שהקשרים בינהם על גבול הפתולוגיה משהו. האחד מוביל והשני מובל. במרכז הפשע, חנות התכשיטים של הוריהם.
במיטב המסורת הדוסטויבסקית, אין פשע שהוא פשוט או קל, וכל פשע חסר ערכים עתיד להמיט אסון של ממש על מבצעיו. כך גם כאן. בעוד שהתמטיקה של הסרט פשוטה וברורה, ונדמה שאת הסיפור הזה כבר ראיתם, הרי שחובת ההוכחה מוטלת כאן על לומט כבמאי ועל צוות השחקנים המוכשר שלו.

השתלשלות המאורעות המסבכים עוד ועוד את מה שהיה אמור להיות פשע פשוט הם לב ליבו של הסרט הזה והאפיון של הדמויות מרשים בעוצמתו וברמת המשחק שמפגין כל הקאסט בסרט באופן שמחפה על התסריט המקאברי והצפוי מדי.

פיליפ סימור הופמן פיתח התמחות של ממש בגילום של דמויות ממורמרות חסרות בסיס אמיתי בחיים וגם כאן הוא עושה את תפקיד הבן המפלצתי נאמנה. אבל נדמה שלב ליבו של הסרט הוא דווקא דמותו של איתן הוק המגלם את האח שנגרר מתוך מצוקה לעניין, הוק מצליח לייצר דמות מרתק של לוזר, והוא מצליח לעורר רחמים גיחוך ואמפטיה בו זמנית, זוהי אחת מהופעות המשחק המרשימות של השחקן הזה שנחשב פעם להבטחה, וזו התמסמסה לה בשורה של סרטים בינוניים.

גם הופעתה של מריסה טומי מוצלחת במיוחד. טומי כבר בת 44 אבל היא עדין אחת הנשים הנחשקות והסקסיות ביותר בקולנוע.

הסרט כולו משרה אווירה של בימוי מכובד, גם אם חסר מעוף באופן מסויים, הרי שהוא כולו משרה סוג של מקצוענות של יוצר קולנועי מהשורה הראשונה שלרשותו עומדת שליטה של ממש בכל כלי המבע הקולנועי, והתוצאה, בסופו של דבר אפקטיבית גם אם לא סוחפת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>